Migracja serwera neon24 do Polski czyli horror informatyczny

Miałem nie zajmować się już blogowiskiem neon24.pl, ale jako że muszę tam zaglądać podczas przenoszenia starych tekstów do nowego bloga, to i owo rzuciło mi się w oczy. Z punktu widzenia zarządzania projektami informatycznymi dzieją się tam dość zabawne i niesamowite rzeczy. Oto 4.XI.2021 ni z tego ni z owego doszło do przeniesienia serwera z Francji (5.39.69.116) do Polski (2.57.138.110) poprzez zmianę rekordu DNS (czyli zmianę skojarzenia nazwy neon24.pl z adresem IP serwera). Niby nic ciekawego, ale …

Po pierwsze – rekord DNS zmieniano nie w nocy (24:00-3:00), kiedy na serwerze ruch jest mały, ale w środku dnia. Żaden profesjonalista tak nie robi, jeśli nie chce uziemić serwera korporacyjnego na czas propagacji nowego rekordu DNS i wylecieć z pracy. Tak, profesjonaliści, jak nie umieją załatwić takich spraw skryptem muszą się nie wyspać.

Po drugie – migracja została zrobiona „na wariackich papierach”. Kto zdrowy na umyśle przenosi platformę blogerską z działającego satysfakcjonująco oprogramowania na oprogramowanie nieukończone i nie oferujące pełnej funkcjonalności? O czym piszę? Pierwszego dnia „migracji” zespół informatyczny Neon24 miał do pokazania klientom tylko nieaktualną wersję bazy danych notek i komentarzy. Po jakimś czasie baza została zaktualizowana, ale funkcjonalność nowej wersji platformy jest ograniczona, ponieważ nie daje możliwości komentowania publikacji. Nie działa też wiele innych elementów funkcjonalności, z którymi na starej wersji platformy problemu nie było. Wymieniał nie będę, niech sobie zatrudnią konsultanta.

Punkt drugi jest naprawdę ewenementem w zakresie zarządzania projektami informatycznymi. Żaden szanujący swoje zatrudnienie i karierę (renomę) kierownik projektu nie dopuściłby do migracji na nie działającą prawidłowo wersję oprogramowania. Żaden szanujący się główny programista nie zatajałby przed kierownikiem, że platforma docelowa nie jest gotowa do pracy jako tzw. „serwer produkcyjny”, czyli obsługujący klientów. Mógłbym zrozumieć ten pośpiech, gdyby kończyła się dzierżawa serwera we Francji, ale to nie jest zgodne z prawdą. Wystarczy zajrzeć na stary adres IP (5.39.69.116), gdzie wciąż wisi „poczta Neon24”. W jakimś podkatalogu pod tym adresem leży stara wersja platformy – i zapewne działa, o ile niczego nie popsuto (tak było jeszcze 8.XI.2021, 12.XI serwer www pod tym adresem już nie działał). Nawet jeśli dzierżawa by się kończyła, to jeśli nowy serwer nie był na czas gotowy, trzeba było przerzucić w całości stary. Albo przedłużyć hosting.

Z czym właściwie mamy tu do czynienia? Z demonstracją totalnej niekompetencji zarówno kierownika projektu jak i głównego programisty. Efekt to olbrzymia kompromitacja – okazanie braku szacunku użytkownikom platformy. Ciekaw jestem, czy pan „Dżon” po tej kompromitacji dalej ma o sobie tak dobre zdanie, jak wówczas, gdy zamiast pracować nad kodem zalewał mnie potokami kłamstw i głupot, jednocześnie pytając:

Jaki ma Pan cel w tym aby dobry w swoim zawodzie programisty Pan Dżon nie tworzył Neonu?
Źródło: https://swiatowid.neon24.pl/post/164118,nowyekran24-pl-klamstwa-w-sprawie-polityki-bezpieczenstwa#comment_1837990

Wprawdzie stawiałem sobie za cel jedynie skłonienie szefostwa neon24 do takiego skonfigurowania nowej strony, by nie odcinać dostępu do niej użytkowników sieci anonimizującej TOR, ale jak się okazuje, gdybym stawiał sobie ambitniejsze cele, to może ani społeczność neon24 by nie była narażona na niedogodności wywołane niekompetencją informatyczną zespołu projektowego – ani opinia o profesjonalizmie zarządu nie runęłaby w gruzy.

Po trzecie – kierunek migracji jest doprawdy zagadkowy. Teraz najbardziej opozycyjny portal wszystkich Polaków zamiast we Francji stoi sobie w … Częstochowie. Andrzeja Szcześniaka władze PiS zmusiły do likwidacji prawica.net (serwer działał chyba z domu Szcześniaka) pod pretekstem „agenturalnej propagandowej działalności prorosyjskiej”, co trzeźwo myślących raczej skłoniłoby do stawiania serwera opozycyjnego możliwie najdalej od Polin. A tu „najopozycyjny” australijski „kangur”, oskarżany we wszystkich mediach PiSowskich trolli o to samo plus pracę dla WSI i KGB stawia serwer „pod nosem” chłopaków Kamińskiego? Czego to dowodzi? Pewnie tego [szyderstwo], że WSI i KGB są w Polin tak mocne, że im ABW i Kamiński nie podskoczą i serwera nie zwiną (za co mieliby zwijać? – a za to samo, za co siedział 3 lata w areszcie M. Piskorski – za „oddziaływanie na opinię publiczną”). Albo tego, że „kangur” ma „żelazny list” od samej Matki Boskiej Częstochowskiej … Czym zasłużył na taką łaskę Królowej Polski?

Z tego całego cyrku nie mam ani odrobiny „Schadenfreude” (uciechy z cudzego nieszczęścia), bo narzędzie do migracji komentarzy, które już prawie skończyłem będę musiał pisać od nowa, jakbym mało czasu stracił na tą piaskownicę.

P.S.

Zajrzałem na neon24, patrzę, a tam kolejna manipulacja „Dżona” (tekst „Jak to chłopaki do Częstochowy jechali”, pod którym przezornie wyłączył komentowanie, by nikt mu nie mógł wytknąć różnych machlojek – i możliwość oceniania, by jego drogocenne ego nie ucierpiało …), zmierzająca do dyskredytacji tego, co tu napisałem o częstochowskim położeniu serwera:

Zrobię to i ja, bo czytając ich „opinie” nabrałem podejrzeń, że faktycznie serwer stoi przy stodole w Częstochowie, pod krzakiem i stale narażony jest na deszcz i słońce, mróz i wiatry nieprzychylne (jakaś aluzja? Panowie maja coś do Częstochowy?). Już gotów byłem napisać do firmy z propozycją jakiejś zapomogi, albo wykonania własnoręcznie jakiejś malej budki co by go ochronila. Ale… od razu sprawdziłem… choć wiem to od dawna, niemniej poszperałem aby się uspokoić. Czy żyłem dotąd nieświadomym oczywistych zagrożeń będąc?

Cytuję ze źródła: https://jakwybrachosting.pl/recenzja-zenbox

”Zenbox działa na serwerach w Polsce. Zlokalizowane są one w Poznaniu w data center Rated 4 wg ANSI/TIA-942 firmy Beyond.”

A więc ja sobie coś wyssałem z palca, prawda? No to zapraszam do kliknięcia sobie odsyłacza https://www.whois.com/whois/2.57.138.110

Co tam znajdujemy (2.57.138.110 to adres IP serwera neon24)?

inetnum:    2.57.138.0 - 2.57.139.255
netname:    PL-ZENBOX-NETWORK
country:    PL
geoloc:     50.8136349 19.1100794
language:    PL
org:      ORG-ZSZO10-RIPE
admin-c:    BG5865-RIPE
tech-c:     MS48026-RIPE
status:     ASSIGNED PA
mnt-by:     mnt-pl-zenbox-1
created:    2019-03-20T11:06:21Z
last-modified: 2019-03-20T11:08:47Z
source:     RIPE

organisation:  ORG-ZSZO10-RIPE
org-name:    Zenbox sp. z o.o.
country:    PL
org-type:    LIR
address:    Dabrowskiego 7
address:    42-200
address:    Czestochowa
address:    POLAND
phone:     +48343410300
admin-c:    BG5865-RIPE
tech-c:     MS48026-RIPE
abuse-c:    AR51486-RIPE
mnt-ref:    mnt-pl-zenbox-1
mnt-ref:    AS31229-MNT
mnt-by:     RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-by:     mnt-pl-zenbox-1
created:    2019-03-15T16:10:57Z
last-modified: 2020-12-16T12:17:42Z
source:     RIPE # Filtered

No i teraz proszę nazwać taką osobę jak pan „Dżon” w języku człowieka kulturalnego …

Jeszcze mała uwaga – dopuszczam możliwość, że wpisy RIPE nie są aktualne, niestety ja nie mam (bezpiecznej) możliwości skorzystania z narzędzi typu https://gsuite.tools/traceroute czy http://www.ip-1.com/visualtracert/ , żeby zweryfikować na mapie trasę pakietów do neon24 (2.57.138.110). Jeśli komuś się zechce ich użyć i wkleić tu wyniki – z góry dziękuję.

I jeszcze jedna mała uwaga – ja w tym tekście nigdzie nie piszę, że chłopaki Kamińskiego zdejmą neon24 wskutek tej migracji. Z mojego tekstu wynika raczej coś wręcz przeciwnego – właśnie to, że serwer zdjęty nie zostanie dlatego, że został zmigrowany lub na odwrót – serwer został zmigrowany dlatego, że zdjęty nie zostanie (zapewne dzięki błogosławieństwu Pani Jasnogórskiej, cokolwiek to znaczy …) …, czego (jak zwykle) pan „Dżon” celowo i z zawodową premedytacją „nie zauważył” …

2 myśli w temacie “Migracja serwera neon24 do Polski czyli horror informatyczny

 1. Zagadka NEON24

  Zainstalowany u Siedlec Zenbox Sp. Z O.o., firma ma być akurat połknięta przez R22 S.A., daleko większy oferent usług internetowych. Od czasu Snowdena wiedzą nawet naiwni, że największe firmy internetowe nagrywają dane dla służb, nie inaczej powinno być z R22 S.A.

  Bardzo emocjonalne przeżycie może być dla wielu autorów w tym portalu:

  NEON24 powrócił do ojczyzny.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s