Manipulacje PiSowskiej propagandy wokół afery Kopalni Turów

We wszystkich mediach kontrolowanych przez PiS, w tym w Internecie, z wykorzystaniem publicystów i trolli, trwa wielka kampania dezinformacyjna PiS w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Mieszanie ludziom w głowach odbywa się za pomocą „argumentów”, że oto sędzia TSUE jest antypolska i antypisiacka, że wyrok jest elementem „agresji” UE i Niemiec na Polskę, że Niemcy i Czesi mają więcej kopalni węgla brunatnego itp. itd. W całej tej propagandowej zasłonie dymnej topione jest to, że rząd PiS kompletnie zawalił sprawę, nie załagodził w porę konfliktu z Czechami ani nie przygotował się na eskalację, do której swoimi działaniami doprowadził.

Na początek polskiemu czytelnikowi trzeba przedstawić sytuację, z którą nie ma szans się zapoznać z polskich mediów rządowych. Otóż cała „afera Turowa” jest od początku do końca niedopatrzeniem i zaniedbaniem wyłącznie PiS. A było to tak: wybory parlamentarne odbyły się w X.2015. Kadencja sejmu zaczęła się w XI.2015r. Strona czeska zgłosiła zastrzeżenia do rozbudowy kopalni przy elektrowni Turów w I.2016. To już rządy PiS. Sprawą czeskich zastrzeżeń miała się zajmować polsko-czeska grupa robocza. Minęły 3 lata prac tej komisji, z jakim skutkiem? W XI.2019 (kolejna kadencja rządów PiS) czeskie Ministerstwo Ochrony Środowiska wydało negatywną opinię ws. rozbudowy kopalni Turów. Zażądało od strony polskiej odszkodowań albo budowy muru, który zatrzyma odpływ wody z Czech do wyrobiska (ok 40l./sek.). Polska PiSiacka stronę czeską zlekceważyła na tyle, że Czesi poszli ze skargą do TSUE. I PiS się przeliczył, bo Niemcy z Saksonii też odczuwają niedobory wody z powodu działalności Turowa, a zejście na 330m, planowane w rozbudowie (z 70m dotychczas) oznacza dla Saksonii spadek wód podziemnych o ok. 20m (w Czechach w rejonach przygranicznych – ponad 60m). Więc orzeczenie TSUE było do przewidzenia i trzeba było zrobić wszystko, żeby Czesi skargę wycofali (przytoczone dane pochodzą z czeskiego tekstu https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/do-boje-proti-turow-se-zapojili-nemci-zitave-hrozi-propad-az/r~6469e6600c8311eb842f0cc47ab5f122/).

Postanowienie TSUE zapadło w maju 2021, 4 miesiące temu. To był „ostatni dzwonek” na podjęcie rozmów, podpisanie odpowiednich umów. Jedyne, co rząd PiS zrobił w tej sprawie to seria uników – miganie się od spotkania ze stroną czeską.

W ostatnich dniach do boju ruszyły hordy propagandowych zelotów i najemników PiS (główne persony na neon24 to Kula Lis 70 i Krzysztof Jaworucki, ale na wielu portalach 100% tekstów to pisiacka propaganda) i opowiadają nam, jacy to jesteśmy pokrzywdzeni, bo w Niemczech i Czechach w promieniu 100 km od Turowa działa 9 kopalni, wszystkie kontrolowane przez czeską oligarchię:

Te kopalnie, wedle pisiackich płaczek, dostarczają węgla brunatnego do trujących atmosferę elektrowni, a zanieczyszczenia i pyły są wwiewane do Polski. I to ma być argument na to, jacy jesteśmy „pokrzywdzeni” przez złą UE, bo tylko nas się „czepia”.

NIE, bando PiSiackich sukinsynów mieszających Polakom w głowach we wszystkich mediach , do których zdołaliście się się wcisnąć. To jest argument pokazujący, że mając w 2016 AMUNICJĘ do wojny prawno-propagandowej na arenie UE (i silny argument przetargowy do negocjacji z Czechami i Niemcami w sprawie Turowa) przez 5 lat nie zrobiliście ABSOLUTNIE NIC, oddaliście, bezmózgie KŁAMLIWE niedorajdy, polską sprawę bez jednego wystrzału. A teraz próbujecie, jak zwykle ZAKŁAMAĆ RZECZYWISTOŚĆ!

P.S.
Mała ilustracja pokazująca co może się dziać z różnymi warstwami wodonośnymi, gdy rozkopiemy ziemię na 330m wgłąb .

Źródło ilustracji: http://geografia24.pl/wody-podziemne/


Polecam inne teksty o PiS i „elitach politycznych” III RP:
Prezes pokazał narodowi polskiemu środkowy palec

Coście, wyborcy PiS, uczynili z tej krainy?

Elity polityczne III RP – miernoty i karierowicze czy …?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s