Płk. Armii USA Douglas MacGregor: NATO nie jest w stanie walczyć z Rosją, jesteśmy w kryzysie i nasza pozycja w Europie jest zagrożona

W ostatnich dniach polskie media obiegła wiadomość, jakoby kraje NATO miały przekazywać Ukrainie swoje samoloty bojowe. Wśród przekazywanych Ukraińcom poradzieckich samolotów miało się znaleźć 23-28 polskich MIG-ów 29 (patrz tekst na stronie gazety Rzeczpospolita: Rada Najwyższa: Polska przekaże ukraińskiej armii 28 MiG-ów-29 i onet.pl: Polska przekazała Ukrainie pociski rakietowe R-73 do samolotów MiG-29. Niebawem wyśle myśliwce?). Sprawa przekazania myśliwców nagle się rozwiała, a do Polski przyjechał w trybie nadzwyczajnym „pierwszy sekretarz” NATO Jens Stoltenberg. Emerytowany pułkownik armii USA i były starszy doradca sekretarza obrony USA Douglas Macgregor na antenie FoxNews stwierdził, że misja pierwszego sekretarza NATO w Warszawie polegała na studzeniu emocji warszawskich elit, które pomyliły wojenną retorykę „wolnego świata” z realnymi intencjami NATO i USA i niebezpiecznie wysunęły się „przed szereg” w harcach przeciw Rosji – niebezpiecznie blisko do sprowokowania wojny („polsko-ruskiej”, albo i nawet „Trzeciej Światowej”). Wypowiedź Macgregor-a wywołała burzę w USA i żywiołowe reakcje w III RP, ale jak to zwykle w wojennym zamęcie nikt nie wysilił się na zaprezentowanie stenogramu wypowiedzi MacGregora, co niniejszym czynię, tudzież zamieszczam odsyłacz do materiału wideo.


Col. Douglas MacGregor: NATO Is Not In A Position To Fight Russia, We Are In A Crisis And Our Position In Europe Is At Risk

Emerytowany pułkownik armii USA Douglas Macgregor na antenie FoxNews powiedział, że sekretarz NATO (Jens Stoltenberg) udał się do Polski, aby zachęcić ją do nieangażowania się w konflikt ukraińsko-rosyjski, ponieważ wie, że NATO nie jest w stanie się w niego zaangażować.

„Myślę, że problem pana Bidena polega nie tylko na tym, że w ciągu najbliższych kilku dni jego narracja bardzo szybko się załamie, ponieważ stanie się oczywiste, że cała ta sprawa z Ukrainą była wymysłem z jego strony” – powiedział Macgregor we wtorek Tuckerowi Carlsonowi w Fox News. „W końcu będzie próbował wypisywać czeki, których nie będzie mógł zrealizować, bo nie stać nas na masową rozbudowę armii. Nie możemy sobie pozwolić na zwiększenie sił zbrojnych, a jeśli spróbujemy to zrobić, to będzie to samobójstwo. Myślę, że znajdujemy się w kryzysie, którego nikt tak naprawdę jeszcze nie przewidział, a który dotyczy samego NATO i naszej pozycji na kontynencie europejskim. Wszystko to jest teraz zagrożone”.

STENOGRAM

TUCKER CARLSON: W Kongresie Stanów Zjednoczonych słyszy się głosy, a media niemal jednogłośnie wzywają prezydenta Bidena do wprowadzenia tzw. strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Jakie będą tego skutki?

DOUGLAS MACGREGOR: Skończyłoby się to wojną z Rosją, ponieważ Rosjanie w żadnym wypadku nie pozwolą zachodnim samolotom – amerykańskim samolotom – latać nad polem bitwy we wschodniej Ukrainie. Stoltenberg, sekretarz NATO, przyleciał do Polski, aby powstrzymać Polaków przed oferowaniem Ukraińcom ulepszonych i zmodernizowanych samolotów MiG-29, pozwalając ich pilotom przyjeżdżać do Polski i latać nimi na Ukrainę. Położył temu kres. Powiedział, że wszystko to może doprowadzić do wojny, a NATO nie będzie jej prowadzić. I to jest właśnie interesujące. Teraz wszyscy mówią o wydawaniu mnóstwa pieniędzy na obronę i na NATO. Wkrótce jednak ludzie zaczną pytać, dlaczego. Dlaczego to robimy?

Ponieważ jest rzeczą oczywistą, że NATO nie jest w stanie walczyć z Rosjanami, nie jest w stanie stawić im czoła. Myślę, że dzisiejszy problem pana Bidena polega nie tylko na tym, że w ciągu kilku następnych dni jego narracja bardzo szybko się załamie, gdy stanie się oczywiste, że cała ta sprawa z Ukrainą była wymysłem z jego strony. Skończy się na tym, że będzie próbował wypisywać czeki, których nie będzie mógł zrealizować, ponieważ nie stać nas na masową rozbudowę armii. Nie możemy sobie pozwolić na wystawienie większej liczby wojsk, a jeśli spróbujemy to zrobić, to będzie to samobójstwo. Myślę, że znajdujemy się w kryzysie, którego nikt tak naprawdę jeszcze nie rozgryzł, a dotyczy on samego NATO i naszej pozycji na kontynencie europejskim. Wszystko to jest teraz zagrożone.

Tłumaczenie za:
MacGregor: NATO Is Not In A Position To Fight Russia, We Are In A Crisis And Our Position In Europe Is At Risk

Komentarz: Polska jest zbyt małym krajem, by prowadzić wobec Rosji taką politykę, jaką prowadzi ekipa PiS (przy poparciu wszystkich partii III RP, także tych opozycyjnych i „antysystemowych”). Nasz potencjał (w porównaniu z rosyjskim) nie przewyższa jakoś znacząco potencjału Węgier i wypadałoby przemyśleć, czy przypadkiem nie jest dla nas długofalowo korzystniejsze kopiowanie polityki Orbana. Tym bardziej, że po pokonaniu i inkorporacji Ukrainy przez Rosję będziemy mieć długą wspólną granicę, a Rosja da bardzo wiele za przyjazne gesty wobec ogólnoświatowej nagonki. Orban to rozumie, „polscy patrioci” pijani iluzją amerykańskiej potęgi na usługach awanturnictwa politycznego polskojęzycznej klasy politycznej III RP – niestety nie. A po wojnie trzeba będzie jakoś znormalizować stosunki z Rosją – i obyśmy nie byli ostatnim państwem, które to zrobi, bo potęga USA nie jest wieczna, a za korzystanie z niej trzeba słono płacić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s