Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)

W związku z niemal całkowitą niemożliwością znalezienia słowa prawdy o konflikcie toczącym się na Ukrainie – a w szczególności map prezentujących sytuację strategiczną (aktualizacja: 03.03.2022, 8-go dnia wojny telewizja TVP1 w wiadomościach o 19:30 po raz pierwszy pokazała mapę z zaznaczeniem terytorium Ukrainy pod kontrolą wojsk FR … reżim czyta mojego bloga) – zdecydowałem się sięgać po źródła zagraniczne. Rzetelne dziennikarstwo w szeroko pojętej strefie wpływów USA (obejmującej także UE, mimo aspiracji emancypacyjnych Francji i Niemiec) nie istnieje, głównie za sprawą powiązań kapitałowych i wspólnego interesu politycznego na Ukrainie. Po przejrzeniu wielu anglojęzycznych stron, uznałem, że jedyne w pełni obiektywne anglojęzyczne informacje na temat toczącej się wojny można znaleźć na portalu Islamic World News. Drugim serwisem prezentującym dobrej jakości mapy strategiczne jest southfront.org. Do końca konfliktu będę na mojej stronie zamieszczał tłumaczenia wybranych tekstów z tych serwisów, prezentujących rozwój sytuacji militarnej na Ukrainie. Materiał poniżej pochodzi ze strony southfront.org, prowadzonej przez rosyjskich aktywistów, zajmujących się prezentowaniem rosyjskiego punktu widzenia na fakty. Różnica między tą stroną a standardową narracją polskich i zachodnich mediów polega na tym, że po odrzuceniu wtrętów propagandowych redaktorów southfront.org zostajemy jednak z jakimiś faktami, podczas gdy konsumowanie papki informacyjnej serwowanej przez media III RP i media „sojusznicze” pozostawia nas – po odrzuceniu propagandy – z niczym. Zapraszam więc do zapoznania się z najnowszą mapą sytuacji strategicznej na Ukrainie oraz obszernym materiałem reportażowo-analitycznym – prosto z ukrywanej przed nami – i społeczeństwami „wolnego świata” – przez „wolne” media „wolnego świata” linii frontu … Wygląda na to, że rosyjska armia nadal, wbrew zaklęciom „wolnych mediów” idzie do przodu. UWAGA: materiały wideo z southfront.org działają już na moim blogu, ale są ładowane z southfront.org/itd… Pod każdym materiałem wideo podałem link bezpośredni, aby zainteresowani mieli możliwość zachować sobie pliki wideo na wypadek zniknięcia strony southfront.


Sytuacja militarna na Ukrainie w dniu 2 marca 2022 r. (aktualizacja mapy: kliknij aby zobaczyć obraz pełnowymiarowy 2560 X 1810 X 1MB)

War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

2 marca sytuacja pod Charkowem pozostaje trudna dla obu stron konfliktu. Jednostki rosyjskie, po stratach poniesionych w poprzednich dniach, nie chcą zapuszczać się głębiej w miasto. Jednocześnie siły rosyjskie przeprowadzają celne uderzenia na obiekty wojskowe i kryjówki ukraińskich wojskowych w mieście. 2 marca w wyniku uderzenia rakietowego zniszczony został sztab obrony terytorialnej miasta. Według doniesień w obiekt uderzyły dwa pociski, budynek został zniszczony.

War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

Okrążenie Charkowa nie zostało jeszcze zamknięte. Armia rosyjska w pełni zajęła i kontroluje duże osiedle Bałakleya w rejonie Charkowa.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/21.mp4

Po południu 2 marca do Charkowa przybył Arsen Awakow, były minister spraw wewnętrznych Ukrainy, który stał za utworzeniem nacjonalistycznych batalionów. W tym czasie część jednostek UAF (Światowid: Armed Forces of Ukraine – Siły Zbrojne Ukrainy – southfront.org stosuje skrót AFU i UAF odnosząc się do Sił Zbrojnych Ukrainy – jest to niekonsekwentne i dezorientujące, gdyż skrót UAF to Ukrainian Air Force, ale jasne jest, że chodzi o wojska lądowe lub ogólnie rozumiane siły zbrojne – proszę to mieć na uwadze, tłumacząc nie korygowałem skrótów) i batalionów nacjonalistycznych zaczęła opuszczać Charków. Najwyraźniej było to związane z przyjazdem Awakowa i przesunięciem tych jednostek w kierunku Kijowa. Strona ukraińska zdaje sobie sprawę z bezcelowości długotrwałej obrony miasta.
War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

W nocy 3 marca siły operacji specjalnych rosyjskiego Ministerstwa Obrony kontynuowały działania w mieście, których celem było zidentyfikowanie głównych węzłów obronnych i wyeliminowanie sztabu dowodzenia UAF.

2 marca w Charkowie trwała aktywna ucieczka miejscowej ludności na zachód. Ukraińskie Siły Zbrojne przestały uniemożliwiać ewakuację ludności cywilnej.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1212.mp4

Aktywiści internetowi w Charkowie obwiniali Rosjan za atak na szkołę nr 17:

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/6565.mp4
Tymczasem wewnątrz szkoły (Światowid: ach ta ruska propaganda, przecież to gimnazjaliści przygotowywali się do międzyszkolnych mistrzostw koszykówki, nie widać???):

War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

Miasto Mariupol jest nadal blokowane przez połączone siły Rosji i DRL. Walki toczą się na obrzeżach miasta. Wspólne siły nie rozpoczęły jeszcze głównego szturmu, ale na obrzeżach miasta odnotowano kilka starć.

2 marca mer Mariupola Wadim Bojczenko potwierdził rozpoczęcie walk ulicznych w mieście. Według niego, Mariupol jest szturmowany z kierunku północnego i północno-zachodniego.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1111-1.mp4

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/efer.mp4

Nie odnotowano żadnych prób kontrataków ze strony sił ukraińskich.

Ze względu na dużą liczbę ukraińskich sił zbrojnych i bojowników nacjonalistycznych w mieście, jego szybkie zajęcie nie będzie możliwe. Głównym miejscem koncentracji ukraińskich sił nacjonalistycznych jest rejon Ordżonikidze, lewy brzeg rzeki Kalmius.

UAF nie ma jednak w tym rejonie sił, które mogłyby odblokować miasto. Drogi prowadzące do Mariupola znajdują się pod kontrolą połączonych sił Rosji i DRL. 2 marca oddziały DRL zamknęły pierścień wokół Mariupola i przejęły kontrolę nad miejscowościami Primorskoje, Priazowskoje, Szewczenko i Berdiańsk.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/8787.mp4

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/3232-3.mp4

Jak wcześniej oświadczył przedstawiciel DRL, jest jeszcze szansa na zorganizowanie ewakuacji ludności cywilnej. Na przykład, Konsulat Generalny Grecji w Mariupolu sporządza listy mieszkańców posiadających własne pojazdy, dla których należy zabezpieczyć „zielony korytarz”, aby mogli udać się do Rumunii i dalej do Grecji. Podobno trwają również prace nad ewakuacją kobiet i dzieci.

Nacjonalistyczne bataliony, które licznie ukrywają się w dzielnicach mieszkalnych miasta, nie spieszą się jednak z wypuszczeniem swoich „ludzkich tarcz”.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w Mariupolu bojownicy batalionu „Azow” zaminowali warsztaty kombinatu metalurgicznego „Azowstal”. Nacjonaliści są gotowi wysadzić zakład wraz z ludźmi w przypadku przebicia się sił rosyjskich i DRL do miasta. Również przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia stwierdził, że w miejscowych szkołach wykryto przygotowywanie prowokacji z udziałem cywilów jako zakładników, w tym kobiet i dzieci.

Jednocześnie, w przeciwieństwie do Charkowa, w Mariupolu cywilna obrona terytorialna jest nieaktywna. Dystrybucja broni jest ograniczona.

Tymczasem sytuacja humanitarna w mieście pogarsza się. W mieście nie ma dostaw żywności i leków, ludzie zaczynają głodować. W wielu miejscach uszkodzone zostały sieci energetyczne, wodociągowe i różne elementy infrastruktury cywilnej. Pomimo tego, że szturm jeszcze się nie rozpoczął.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1111-3.mp4

W rejonie Kijowa oddziały rosyjskie kontynuują udane okrążanie miasta. Przez cały 2 marca trwały walki w północno-zachodniej części Kijowa, w pobliżu Irpenu. Na południowy zachód od Irpienia toczyły się walki o kontrolę nad autostradą E40 Kijów-Żytomierz.

Na południowy zachód od Kijowa, w okolicach Wasylkowa, sytuacja nie uległa zmianie. Nadal otwarty był korytarz humanitarny. Na obrzeżach Wasylkiwa zauważono oddziały rosyjskie okrążające Kijów od południowego zachodu. Dochodzi do sporadycznej wymiany ognia. Obie strony powstrzymują się od ataków na dzielnice mieszkalne i autostradę.

Dzielnica mieszkaniowa w Kijowie:

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/2_D¼D°N€N‚D°_DšD¸DµD²_D”D½DµD¿N€D¾D²NDoD¸D¹_N€D°D¹D¾D½.mp4
Uderzenie na przedmieścia Kijowa:

Na kierunku z Czernihowa i Meny do Kijowa, wojska rosyjskie znajdują się około 40 km od wschodnich przedmieść Kijowa. Na kierunku z Priluki do Kijowa znajdują się w odległości 15 km od stolicy Ukrainy.

UAF wysadziła most w Baryszewce. Miejscowość ta znajduje się 10 km na północ od autostrady E40 Kijów-Boryspol-Poltawa-Charków. Można przypuszczać, że wojska rosyjskie znajdują się w pobliżu tej autostrady i przygotowują operację jej przechwycenia, by dalej posuwać się w kierunku Boryspola.

W Kijowie sytuacja jest nadal bardzo trudna. W mieście nadal działają bandy szabrowników. Nie odbywa się zorganizowana ewakuacja ludności cywilnej. Jednocześnie pojawiły się informacje, że organizowane są ewakuacje dla rodzin wojskowych i cywilnych urzędników.
War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

2 marca rosyjskie lotnictwo i artyleria nie zaatakowały Kijowa. Odnotowano aktywność czeczeńskich sił specjalnych Sił Zbrojnych FR na przedmieściach Kijowa z kierunku północnego. Pojawiły się nagrania, na których widać rosyjskich żołnierzy z czeczeńskim akcentem pomagających w ewakuacji mieszkańców.

W kierunku na Mykołajew jednostki rosyjskie próbowały okrążyć miasto w celu jego zablokowania i uzyskania możliwości przedostania się do Odessy. 2 marca Rosjanom nie udało się odciąć autostrady Nikołajew-Kriwoj Rog. Po południu 2 marca rosyjskie wojska powietrznodesantowe wylądowały z helikopterów na przedmieściach Mykołajewa, sukces operacji i jej cele nie są jasne.

Oto jak na Ukrainie karze się maruderów (Światowid: marauders – nie jest jasne, czy chodzi o dezerterów czy „wojaków”-szabrowników):

Desant morski w Odessie 2 marca nie miał miejsca. Rosyjskie okręty pojawiły się rano na horyzoncie i po krótkiej demonstracji wycofały się. Ta akcja doprowadziła do kolejnej fali paniki w mieście i wśród dowódców UAF. W rezultacie w Odessie ostrzelano statek handlowy podchodzący do portu. Panika współistniała z euforią i wzmożeniem przestępczości na ulicach miasta. W nocy, podobnie jak w poprzednich dniach, ogłaszano alarmy przeciwlotnicze. Jednocześnie w mieście nadal działa wiele restauracji i barów. Nie przeprowadzono żadnych rosyjskich ataków lotniczych na Odessę.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/IMG_7357.mp4

Pomimo tego, że wcześniej główne siły Rosji i DRL zostały wysłane w celu przebicia się do Mariupola, co wczoraj zakończyło się całkowitym okrążeniem, 2 marca wojska rosyjskie nadal umacniały swoje pozycje, posuwając się na północ.

Wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem Kamenka-Dnieprowskoje w obwodzie zaporoskim. Wojsko rosyjskie zabezpieczyło główne obiekty infrastruktury w mieście. Pod kontrolą wojsk rosyjskich znalazło się również miasto Wasilewka w obwodzie zaporoskim.

Według doniesień, z Melitopola wystrzelono pocisk w kierunku Zaporoża.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/43-1.mp4

1 marca ogłoszono, że Elektrownia Jądrowa Zaporoże, największa elektrownia jądrowa w Europie, znajdująca się w mieście Energodar, przeszła pod kontrolę rosyjskich sił zbrojnych, aby uniknąć prowokacji ze strony Kijowa. Jednak lokalne źródła podały, że uzbrojeni mieszkańcy nadal blokują drogę do EJ, a rosyjskim żołnierzom nie udało się jeszcze porozumieć w sprawie wspólnej kontroli nad elektrownią.

W obwodach ługańskim i charkowskim na południu Ukrainy siły LPR kontynuują ofensywę na północ i północny zachód w kierunku połączenia z jednostkami rosyjskimi pod Charkowem. 2 marca zajęto osiedla Swatowo, Starobielsk i Nowoaidar. Trwa głębokie osłanianie aglomeracji Sewerodoniecko – Łysyczańsk, będącej w istocie ostatnią większą twierdzą na tym froncie.

War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/0909-1.mp4

Rosyjskie jednostki z grupy wojskowej „Charków” zajęły Bałakleyę i zbliżyły się do Izyum (?), planując dalsze działania w kierunku Słowiańska.

Po utracie scentralizowanego dowództwa w regionie, jednostki UAF wycofały się, porzucając swój sprzęt.

W dniach 2-3 marca 2022 r. na tym teatrze działań wojennych rozwija się najbardziej niebezpieczna dla UAF sytuacja. Dziesiątki tysięcy żołnierzy UAF może zostać całkowicie otoczonych.

Jednostki DRL toczą walki pozycyjne na zachód i północny zachód od Doniecka. 2 marca nie powiodła się próba ataku UAF w kierunku Horliwki. Obie strony poniosły znaczne straty. Na tym odcinku frontu jednostki DRL działają jak kowadło, czekając na (rosyjskie) uderzenie młotem we flankę największego zgrupowania UAF na wschodzie Ukrainy.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/54.mp4

Z jednej strony, siódmy dzień konfliktu pokazał pewne zmęczenie nacierających wojsk rosyjskich, z drugiej strony, wydaje się, że rosyjskie dowództwo wzięło pod uwagę błędy z poprzednich dni i rosyjska ofensywa stała się pełnowymiarową operacją wojskową, a nie kawaleryjską operacją specjalną na tyłach przeciwnika. Pogarsza się morale i stan techniczny najbardziej gotowych do walki jednostek UAF. Poddają się zarówno ukraińscy żołnierze, jak i bojownicy nacjonalistycznych batalionów na wszystkich wschodnich i południowo-wschodnich odcinkach frontu.

Tłumaczenie za: War In Ukraine Day 7: Storm Of Mariupol, Fighting Around Kiev, Besiege Of Kharkiv (Videos 18+)

Czytaj także:
(iswnews.com) Latest Military Situation in Ukraine, 1 March 2022 (Map Update)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s