Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

1-SouthEastern-Ukraine-map-24feb22

W związku z niemal całkowitą niemożliwością dowiedzenia się słowa prawdy o konflikcie toczącym się na Ukrainie zdecydowałem się sięgnąć po źródła zagraniczne. Oczywiście rzetelne dziennikarstwo w szeroko pojętej strefie wpływów USA (obejmującej także UE, mimo aspiracji emancypacyjnych Francji i Niemiec) nie istnieje, głównie za sprawą powiązań kapitałowych i wspólnego interesu politycznego na Ukrainie. Polska, jako państwo kolonialne, kondominium USA i Niemiec nie różni się w propagandzie serwowanej społeczeństwu od reszty zakłamanego „wolnego świata”. Z wielkim zdziwieniem, po przejrzeniu wielu anglojęzycznych stron, spostrzegłem, że jedyne rzetelne anglojęzyczne informacje na temat toczącej się wojny można znaleźć na portalu Islamic World News. Od dziś do końca konfliktu będę na mojej stronie zamieszczał tłumaczenia tekstów z tego serwisu dla Polaków nie znających języka angielskiego, a poszukujących okruchów prawdy we wszechogarniającym oceanie kłamstwa i manipulacji.

Czwartek, 24 lutego 2022 – 19:21

We wczesnych godzinach rannych 24 lutego prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił, że Rosja oficjalnie rozpoczęła operację specjalną mającą na celu zaprowadzenie pokoju na Ukrainie. Według słów prezydenta Rosji, przekazanych przez oficjalną rosyjską telewizję, operacja ma na celu ochronę mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego, a także demilitaryzację Ukrainy i denazyfikację kraju.

Putin podkreślił, że celem operacji jest „ochrona ludzi, którzy przez osiem lat byli poddawani nadużyciom, ludobójstwu przez kijowski reżim, i w tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, a także postawienia przed sądem tych, którzy popełnili liczne krwawe zbrodnie przeciwko pokojowo nastawionym mieszkańcom, w tym obywatelom Federacji Rosyjskiej” – powiedział Putin.

Po tym oświadczeniu, od wczesnych godzin rannych 24 lutego rozpoczęła się rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie.

Ale co jest pierwotną przyczyną tej wojny?

Dwa dni temu, 22 lutego, po tygodniach eskalacji napięcia we wschodniej Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin ostatecznie uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik Doniecka i Ługańska w południowo-wschodniej Ukrainie i po raz ostatni zażądał od Kijowa wstrzymania działań wojskowych w regionie Donbasu i przekazania wszystkich pododdziałów Doniecka i Ługańska mieszkańcom tego regionu.

Donbas to historyczny, gospodarczy i kulturowy region w południowo-wschodniej Ukrainie, który został odłączony od Związku Radzieckiego podczas jego rozpadu wraz z Ukrainą. Rosja uważa region Donbasu, w którym mieszka wielu Rosjan, za część swojego tradycyjnego terytorium.

W zamieszkach (organizowanych i finansowanych przez USA oraz UE) w 2014 r. prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został obalony, a do władzy w stolicy Ukrainy, Kijowie, doszli proeuropejscy politycy. Po tej rewolucji (lub raczej puczu) mieszkańcy Półwyspu Krymskiego wyrazili chęć odłączenia się od Ukrainy, co ostatecznie, po serii wydarzeń, doprowadziło to do secesji Krymu i jego przyłączenia do Rosji. Następnie mieszkańcy Ługańska i Doniecka zażądali odłączenia się od Ukrainy i przyłączenia do Rosji. W związku z tym 11 maja 2014 roku w obwodach donieckim i ługańskim odbyło się referendum w sprawie niepodległości od Ukrainy. W Doniecku ponad 89% głosujących, a w Ługańsku ponad 96% głosujących opowiedziało się za autonomią i niepodległością.

Jednak tym razem rząd ukraiński, doświadczony secesją Krymu, rozprawił się z separatystami, podejmując szybkie działania i operacje wojskowe. Ukraińska operacja wojskowa w regionie Donbasu nie zdołała jednak całkowicie stłumić separatyzmu, ale przerwała ten proces. W tym samym roku Ukraina i Rosja oraz separatyści z Doniecka i Ługańska podpisali porozumienie o zawieszeniu broni, zwane „porozumieniem mińskim”. Od tego czasu (do 2022 roku) w regionie Donbasu codziennie dochodziło do starć między stronami, zabijania i przesiedlania mieszkańców regionu. Przed wojną Donbas był najbardziej zaludnionym regionem Ukrainy, zaraz po stolicy kraju – Kijowie.

Jednak w ciągu ostatnich ośmiu lat tereny kontrolowane przez separatystów w Doniecku i Ługańsku w południowo-wschodniej Ukrainie stały się nierozwiązanym wyzwaniem dla Rosji i Ukrainy oraz miejscem konfliktów politycznych między Rosją a Zachodem. Porozumienia mińskie 1 i 2 również nie doprowadziły do trwałego zawieszenia broni, a każda ze stron oskarżała drugą o nieprzestrzeganie warunków porozumienia.

Przez lata rząd ukraiński, licząc na pomoc finansową i wojskową z Zachodu i Stanów Zjednoczonych, próbował odzyskać swoje terytoria, czego ostatecznie nie udało się osiągnąć. Co gorsza, wraz z rosnącymi wpływami USA na Ukrainie, kraj ten praktycznie stał się miejscem bezpośrednich gróźb wojskowych NATO i Stanów Zjednoczonych wobec Rosji. Ostatnio pogłoski o przystąpieniu Ukrainy do NATO i rozmieszczeniu w tym kraju systemów obronnych i rakietowych NATO oraz baz NATO doprowadziły Federację Rosyjską do wniosku, że jedynym wyjściem z tego problemu jest demilitaryzacja Ukrainy!

W związku z tym rozpoczęły się rosyjskie operacje wojskowe mające na celu zajęcie tradycyjnych terytoriów w Donbasie, a być może także całej Ukrainy.

Tłumaczenie za: https://english.iswnews.com/22881/what-is-happening-in-ukraine-what-is-the-story-of-the-russian-military-invasion-of-ukraine-military-map-of-ukraine/

16 myśli w temacie “Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s