Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022

Docieramy wreszcie do dnia, w którym analitycy Islamic World News skokowo poprawili jakość raportów z wojny na Ukrainie. Wreszcie mapy strategiczne pokazują sytuację na całej Ukrainie, wzrosła znacząco liczba map prezentujących rozwój poszczególnych operacji wojsk rosyjskich. To ten i następny tekst zdecydowały, że zdecydowałem się na tłumaczenie tych raportów – po to, by Polacy kompletnie odcięci od jakichkolwiek syntetycznych informacji z frontu mogli sobie wyrobić opinię, co się na Ukrainie tak naprawdę dzieje i jaki będzie prawdopodobnie dalszy rozwój sytuacji. Tak, jak mogłem ja – właśnie dzięki tym tekstom. Zapraszam do lektury.

Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022 (aktualizacja mapy)

Niedziela, 27 lutego 2022 – 23:55

Przegląd najnowszych informacji o walkach na północy, wschodzie i południu Ukrainy między armią rosyjską a ukraińską na dzień 27 lutego.

W ciągu ostatnich czterech dni, po ciężkich atakach rakietowych i powietrznych na ukraińską infrastrukturę wojskową i strategiczną, rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie przeszła w fazę działań lądowych. Obecnie starcia toczą się w trzech osiach: na wschodzie, północy i południu kraju. Szczegóły dotyczące postępów i zmian na liniach konfliktu przedstawiają się następująco:

Front północny:

Ogólnie rzecz biorąc, po czterech dniach ciężkich walk na obrzeżach Kijowa i okolic, sytuacja w regionach osiągnęła względną stabilizację. W obwodzie czernihowskim wojska ukraińskie odparły rosyjskie ataki na miasto Czernihów, a siły rosyjskie stacjonują obecnie w północnych rejonach Czernihowa.

Na froncie kijowskim wojska rosyjskie nadal kontrolują lotnisko Gostomel (Antonow) na zachód od Kijowa. Lotnisko to jest uważane za główną bazę wypadową wojsk rosyjskich do ataku na Kijów.

27 lutego na południowych obszarach lotniska Gostomel, w tym w Buczy i Irpieniu, doszło do jednych z najcięższych walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi w ciągu ostatnich czterech dni. Siły rosyjskie, posuwając się w tym rejonie, próbują zablokować zachodnie wejścia do Kijowa.

Sytuacja wojskowa w rejonie Kijowia

Nie ma jednoznacznych informacji o sytuacji sił po obu stronach wewnątrz miasta Kijowa. W ostatnich dniach pojawiły się sprzeczne materiały wideo przedstawiające wojska rosyjskie w Kijowie i ich walkę z siłami ukraińskimi. Podsumowując dostępne informacje, można stwierdzić, że w Kijowie nadal panuje chaos, a sytuacja zaangażowanych sił nie została w pełni ustabilizowana. Należy jednak zaznaczyć, że większość starć odnotowano w północno-zachodniej i zachodniej części Kijowa, a obecność sił rosyjskich w tej części miasta jest potwierdzona. Z drugiej strony, rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, w którym poinformowało o opanowaniu przez siły rosyjskie zachodniej osi Kijowa (w oryginale: western axis of Kiev).

W obwodzie sumskim wojska rosyjskie zdobyły miasto Konotop w zachodniej części obwodu. Postępy w zachodniej części prowincji Sumy są powolne.

Front wschodni:

Po kilku dniach walk na obrzeżach Charkowa, od rana starcia dotarły na ulice Charkowa, a wojska rosyjskie zdołały przedostać się do dzielnic miasta. W Charkowie nadal trwają zacięte starcia między siłami rosyjskimi i ukraińskimi.

W obwodzie sumskim starcia toczą się na osi północnej wokół miasta Sumy i na osi południowej wokół miasta Okhtyrka. Siły armii ukraińskiej w mieście Sumy stawiają zacięty opór. Wojska rosyjskie naciskają na Sumy z trzech kierunków i według źródeł rosyjskich, siłom rosyjskim udało się zakończyć oblężenie miasta.

Sytuacja wojskowa wokół miasta Charków i Sumy na wschodniej Ukrainie

Na froncie donieckim DRL posunęła się do przodu na osi Wołnowacha na głębokość 25 km. W ciągu ostatnich dwóch dni siły DRL opanowały takie obszary jak Oktiabrskaja, Trudowskoje, Wsielewka, Andrijiwka, Prochorowka, Rybińsk, Cziczerino, Pawłopol, Piszczewik, Niżne, Granitne i Gnutowo. Na przedmieściach Mariupola trwają obecnie starcia między obiema stronami.

Na froncie ługańskim, według źródeł związanych z Ługańskimi Siłami Republikańskimi, siły ŁRL posunęły się do przodu na głębokość 52 km i zajęły miasta Schastie, Muratowo, Stanica Łuhańska, Muratowo i inne wioski na północ od Ługańska.Sytuacja wojskowa na frontach w Ługańsku i Doniecku

Front południowy:

W ciągu ostatnich czterech dni wojska rosyjskie zaczęły posuwać się z Półwyspu Krymskiego do obwodu chersońskiego. W trakcie natarcia wojsk rosyjskich pod kontrolą rosyjską znalazło się miasto Heniczesk i inne południowe miejscowości obwodu chersońskiego. Następnie, w miarę jak wojska rosyjskie posuwały się w północnej części obwodu chersońskiego, posuwały się także na wschód i zachód tego obwodu i wkroczyły do obwodów zaporoskiego i mikołajowskiego.

W obwodzie chersońskim pod kontrolą rosyjską znalazły się ważne miasta Kakhofka i Nowa Kachowka na brzegu Dniepru. Wojska rosyjskie kontynuowały natarcie w zachodniej części obwodu chersońskiego i przekroczywszy Dniepr wkroczyły do miasta Chersoń. Lotnisko w Chersoniu i duża część miasta są teraz pod kontrolą rosyjską. W mieście nadal dochodzi jednak do sporadycznych starć.

Sytuacja w obwodzie chersońskim i postępy armii rosyjskiej w obwodach zaporoskim i mikołajowskim

Po Chersoniu, wojska rosyjskie wkroczyły do obwodu mikołajowskiego, a obecnie walki dotarły na południe i zachód od Mykołajewa. Miasto Mykołaiv jest pod kontrolą armii ukraińskiej, a rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na miasto.

W obwodzie zaporoskim, miasto Melitopol zostało całkowicie opanowane przez wojska rosyjskie. Po Melitopolu, rosyjskie wojska zaatakowały miasta Tokmak i Berdiańsk. Według najnowszych informacji, miasto Tokmak znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich, jednak pojawiają się doniesienia o starciach w Tokmaku.

W podobnej sytuacji znajduje się ważne miasto Berdiańsk. Dziś w południe (27 lutego) miasto było oblężone od północy i zachodu, a do miasta wkroczyły wojska rosyjskie. Rosyjskie źródła donoszą o pełnej kontroli nad miastem Berdiańsk.

Kolejną ważną informacją na froncie południowym jest zdobycie przez część sił ukraińskich Wyspy Węży na Morzu Czarnym. W tej sprawie pojawiają się sprzeczne informacje. Strona ukraińska twierdzi, że na małej wyspie stacjonowało 13 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali zabici przez rosyjską marynarkę wojenną po tym, jak odmówili poddania się. Strona rosyjska również odrzuca to twierdzenie i twierdzi, że około 80 ukraińskich żołnierzy poddało się Rosji po otrzymaniu ostrzeżenia od rosyjskiej marynarki wojennej. Rosja opublikowała nagranie wideo, na którym widać, jak rozdaje się żywność i wodę wśród wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy.

Tłumaczenie za:
Latest Military Situation in Ukraine, 27 February 2022 (Map Update)

Czytaj także:
Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

11 myśli w temacie “Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s