Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]

Tym razem bez szerszego wstępu. Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). I nie żartuję tu, praktycznie wszystko, co jest opowiadane w polskojęzycznych mediach na temat tego konfliktu to po prostu fabrykacje. Od inscenizowanych scenek, kręconych przez SBU, po zdjęcia z zupełnie innych miejsc i kręcone w zupełnie innych okolicznościach. Podobne zjawiska znamy i z historii agresji USA i Niemiec na Serbię, kiedy powstała „wirtualna rzeczywistość”, w której Serbowie zjadali albańskie i muzułmańskie dzieci wprost z inkubatorów – i z własnej historii, kiedy to gazety II RP we wrześniu 1939 ogłaszały rychłe pobicie Hitlera polskimi siłami – w końcu w gazetowej propagandzie cały czas gromiliśmy hitlerowskie wojska …
Poniżej transkrypt. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.
Jeszcze mała uwaga – moje konto na bitchute, na którym dotychczas publikowałem materiały wideo zostało zablokowane (trwale) bez podania uzasadnienia, brak odpowiedzi na maile wysyłane na adresy mailowe „support@” i „report@”. Wszystko wskazuje na to, że BitChute ma „wolność słowa” na sztandarach i „w głębokim poważaniu”, jak każde przedsięwzięcie trzęsące portkami przed ADL (konto zablokowali parę minut po opublikowaniu tego wideo – kolejny dowód, że żyjemy w zakamuflowanym pejsatym totalitaryzmie). Ok, wypromuję tyle kanałów ile będzie trzeba, są platformy poza waszym zasięgiem, droga cenzorska swołoczy – choćby rutube.ru, gdzie mam już konto zapasowe …
Rosjanie nie rozróżniają pomiędzy określeniami „nacjonalista” i „faszysta” oraz w ogóle nie używają terminu „szowinista”. W tłumaczeniach zastępuję błędnie używane terminy „nacjonaliści” „faszyści” i „naziści” – pojęciem precyzyjnym i jednoznacznym – „neobanderowcy”. Nacjonalistą był Dmowski. Bandera i Szuchnewycz to ukraińscy naziści (w odróżnieniu od hitlerowców – niemieckich nazistów); nazywanie ich nacjonalistami obraża prawdziwych nacjonalistów. Szersze wyjaśnienie tu:

Czym różnią się nacjonalizm, szowinizm, faszyzm, nazizm i neobanderyzm? Czy nazizm był „socjalizmem”?

Wojsko rosyjskie oraz siły Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) zakończyły 25. dzień specjalnej operacji wojskowej przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy (AFU), odnosząc liczne zwycięstwa, głównie w regionie Donbasu.

W centrum wydarzeń pozostaje miasto Mariupol. Od 20 marca w mieście Mariupol trwają zacięte walki uliczne. Jednostki Rosyjskich Sił Zbrojnych i DRL kontynuują działania w mieście, korzystając ze wsparcia ogniowego okrętów wojennych rosyjskiej marynarki wojennej. Okrążone tam zgrupowanie wojsk AFU, sił neobanderowskich i zagranicznych najemników jest stopniowo niszczone.

W ramach ostatniej próby oszczędzenia miastu dalszych zniszczeń rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że od rana 21 marca otworzy korytarze humanitarne we wschodnim i zachodnim kierunku miasta.

Siły rosyjskie umożliwią oddziałom AFU, siłom neobanderowskim i zagranicznym najemnikom opuszczenie Mariupola bez broni poprzez korytarze humanitarne.

Tymczasem w zachodniej i południowej części obwodu donieckiego siły rosyjskie i DRL kontynuują natarcie na zachód od Wołnowachy. Według doniesień, zdobyto wieś Stepnoje. Intensywne starcia trwały w okolicach Marynki i Awdijiwki.

Siły rosyjskie i DRL posunęły się o 12 kilometrów do przodu i dotarły do linii Nikolske. Osada Sladkoe została zablokowana z trzech stron przez połączone siły.

Obecnie trwają prace nad likwidacją resztek formacji neobanderowskich i 54 Brygady Zmechanizowanej AFU w miejscowościach Sladkoe, Novoukrainka i Shahterskoe.

Siły DRL ścigają wycofujące się jednostki 53 Brygady Zmechanizowanej AFU w kierunku osady Nowomihajłowka. Jednocześnie siły te przebiły się przez obronę 25 Brygady Powietrznodesantowej AFU i dotarły do miejscowości Kamionka i Nowosielowka 2.

Tymczasem w obwodzie charkowskim głównym punktem zapalnym jest rejon Izum. Na południe od niego, w pobliżu miejscowości Kamenka, trwają walki. Siły rosyjskie i LPR starają się wyeliminować obronę oddziałów AFU, aby otworzyć drogę do natarcia na Sławiańsk i Kramatorsk.

W obwodzie chersońskim sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Region ten stał się węzłem logistycznym dla grupy sił rosyjskich zaangażowanych w obie operacje wokół Mariupola i Mykołajewa. Droga z Krymu do miasta Chersoń została w pełni zabezpieczona przez siły rosyjskie.

W obwodzie mikołajowskim wojska rosyjskie zacieśniły oblężenie stolicy obwodu, rozszerzając strefę kontroli wokół niej i tworząc silne punkty w takich rejonach jak Pierwomajske i Śnigirewka.

Tymczasem w obwodach czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy sytuacja militarna pozostała prawie taka sama. Wszystkie duże miasta są oblężone przez wojska rosyjskie, które nie wydają się planować szturmu w najbliższym czasie.

Na zachodnim froncie ukraińskiej stolicy, Kijowa, siły rosyjskie nadal poszerzały swoją strefę kontroli. Siły rosyjskie stopniowo posuwały się w kierunku miast Makarow, Biełgorodka i Byszew. Siły rosyjskie prowadziły również operacje bezpieczeństwa w wyzwolonych już wsiach i miasteczkach.

Wojsko rosyjskie kontynuuje precyzyjne uderzenia na ważne cele wojskowe na Ukrainie. 20 marca przeprowadzono kolejne uderzenia na obiekty infrastruktury wojskowej na Ukrainie.
Precyzyjny pocisk rakietowy wystrzelony z powietrza trafił w centrum szkoleniowe sił operacji specjalnych AFU, gdzie stacjonowali zagraniczni najemnicy. W wyniku uderzenia w bazę w pobliżu osady Ovruch w obwodzie żytomierskim zlikwidowano ponad 100 członków sił prokijowskich.

Ponadto, salwa pocisków Kalibr [z Morza Czarnego] trafiła w zakłady naprawcze w Nieżynie i zniszczyła warsztaty naprawcze ukraińskich pojazdów pancernych, uszkodzonych podczas działań wojennych.
Kolejne uderzenie rakietami Kalibr [znad Morza Kaspijskiego] i hipersonicznymi pociskami aerobalistycznymi Kinżal [z przestrzeni powietrznej nad terytorium Krymu] zniszczyło dużą bazę magazynową paliw i smarów ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu wsi Konstantynówka w obwodzie mikołajowskim. Baza ta była wykorzystywana do zaopatrywania w paliwo ukraińskich pojazdów pancernych w rejonach walk na południu Ukrainy.

Według najnowszych informacji Ministerstwa Obrony Rosji, od początku specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie zniszczono 214 dronów, 1483 czołgi bojowe i inne opancerzone pojazdy bojowe, 150 samolotów bojowych, 584 sztuki artylerii polowej i broni moździerzowej oraz 1279 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego.

Miasto Mariupol prawdopodobnie pozostanie w centrum rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie w ciągu najbliższych kilku dni. Po zdobyciu miasta przez siły rosyjskie, na pozostałych frontach w Donbasie będą prawdopodobnie prowadzone bardziej intensywne działania. Siły Kijowa na wschód od Dniepru mogą zostać oblężone w ciągu kilku tygodni.

Tłumaczenie: Światowid za: Russian Forces Score More Gains On Day 25 Of The Ukraine Operation

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

 1. Ukraina: 26 dzień operacji, 21.03.2022, Siły rosyjskie nacierają w Donbasie, wiążąc ukraińskie wojska na innych frontach [wideo PL, southfront]
 2. Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]
 3. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 4. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 5. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
 6. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
 7. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 8. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
 9. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 10. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 11. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

2 myśli w temacie “Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s