Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]

Tym razem bez szerszego wstępu. Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów, za to – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV republikę). Poniżej transkrypt, zmoże z jakimiś małymi uwagami. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.

https://www.bitchute.com/video/G7Pt001MOG26/

Po błyskawicznych zwycięstwach wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy w pierwszych dniach operacji wojskowej, siły rosyjskie i ich sojusznicy koncentrują się teraz na wykonywaniu zadań taktycznych na odrębnych polach bitew. Coraz rzadziej mówi się o przejmowaniu przez rosyjskie siły zbrojne kontroli nad miastami, ale strategia rosyjskiego dowództwa wojskowego staje się coraz bardziej wyrazista, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej.

Zabezpieczając zajęte terytoria, wojska rosyjskie dążą przede wszystkim do przejęcia kontroli nad obszarami na wschodzie Ukrainy, które Rosja uznała za terytoria DRL i ŁRL. W pierwszej kolejności chodzi o zgrupowanie w Mariupolu oraz okrążenie, a następnie zniszczenie ugrupowania AFU w Donbasie.

Po serii nieudanych prób zorganizowania korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej z zablokowanego miasta Mariupol, połączone siły Rosji i DRL wkroczyły do miasta i rozpoczęły operacje oczyszczania.

Wojsko DRL prowadzi działania w dzielnicy Wostoczny na lewym brzegu miasta, gdzie rozmieszczone są główne siły ukraińskich batalionów neobanderowskich. Siły rosyjskie wkroczyły do miasta z kierunku północnego i wschodniego.

9 marca Milicja Ludowa DRL poinformowała o zniszczeniu bazy neobanderowskiego batalionu „Azow” w tym regionie. Według doniesień, zniszczonych zostało około 30 pojazdów, 5 pojazdów opancerzonych, skład amunicji i paliwa.

Ukraińscy bojownicy ukrywają się w dzielnicach mieszkalnych, na dachach, w przedszkolach, szpitalach, (planowo) narażając życie miejscowej ludności cywilnej.

W tym samym czasie siły DRL rozpoczęły masowe opanowywanie miasta Wołnowacha na północ od Mariupola, które zostało zablokowane z kierunku wschodniego, północnego i południowego. Siły DRL przejęły kontrolę nad największą częścią miasta, w zachodnich dzielnicach nadal trwają starcia.

Z kolei zgrupowanie wojsk LPR kontynuuje okrążanie miasta Sewerodoniecka, któremu w najbliższych dniach grożą podobne starcia uliczne i katastrofa humanitarna jak Mariupolowi.

Trwają walki w rejonie miasta Sewerodoniecka i na południe od miasta w pobliżu wsi Popasnaja. Nie odnotowano jednak znaczących postępów sił LPR w tych rejonach.

Żołnierzom LPR udało się podobno wyprzeć AFU ze wsi Olginka. Jeśli to się potwierdzi, będzie to ważny krok w kierunku wsi Bachmut (Bakhmut) i odcięcia drogi do miasta Sewerodoniecka.

Na pozostałych liniach frontu sytuacja jest stosunkowo stabilna.

Siły rosyjskie systematycznie okrążają stolicę Ukrainy, nie prowadząc ostrzału miasta (co innego głoszą codzień „zachodnie media” … od pierwszego dnia wojny siły rosyjskie raportowały, że wojska Kijowa same ostrzeliwują pojedynczymi pociskami Kijów z ciężkich moździerzy i rakiet niekierowanych „Grad”; Rosjanie nie mają interesu w ostrzeliwaniu niewojskowych obiektów na terenie miasta, któego nie zdobywają – kijowski reżim (sterowany z Waszyngtonu) natomiast na mordowaniu własnej ludności usiłuje zbijać kapitał propagandowy i polityczny w „wolnym świecie” … to chyba najbrudniejsza wojna w historii …). Po ostatnich postępach rosyjskiego zgrupowania z kierunku wschodniego, w rejonach Browarów i Boryspola na wschodzie oraz w rejonie Fastowa na południowym zachodzie nadal trwają starcia z AFU.

Na północnym wschodzie kraju sytuacja pozostaje bez zmian. Na obrzeżach Charkowa nadal trwają starcia w okopach.

Siły rosyjskie nie spieszą się z wkroczeniem do Mykołajewa i umacniają swoje pozycje wokół miasta. W okolicy odnotowuje się sporadyczne starcia. Odessa czeka na lądowanie rosyjskich sił szturmowych.

Tymczasem ani Kijów, ani Moskwa nie zapowiadają zbliżnia się kolejnej rundy negocjacji, po tym jak 7 marca stronom nie udało się osiągnąć żadnych istotnych porozumień, a umowy o zapewnieniu korytarzy humanitarnych upadły z powodu niemożności kontrolowania przez Kijów bojowników batalionów neobanderowskich w zablokowanych miastach (albo wydaniu im rozkazów, by sabotować ewakuację). Z kolei Zełenski wykorzystuje przerwę dyplomatyczną i kontynuuje swoją kampanię PR-ową, heroicznie deklarując chęć osobistych negocjacji z Putinem, jednocześnie opóźniając oficjalny proces negocjacji między państwami.

Tłumaczenie: Światowid, za: [southfront.org] Zelenskiy Saves His Butt, While Russian Forces Advance: Fourteenth Day Of Military Operations In Ukraine

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:
Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
[wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s