Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org) [wideo PL]

Poniżej publikuję przetłumaczony na język polski materiał wideo z podsumowaniem działań wojennych na Ukrainie z dnia 04.03.2022 – czyli dziewiątego dnia działań. Opracowanie materiału wideo była dla mnie całkowicie nowym i nad wyraz pracochłonnym wyzwaniem, stąd 2-dniowe opóźnienie względem southfront.org. Napisy są zakodowane „na sztywno”, bo bitchute.com nie pozwala (jeszcze) na wgrywanie napisów tekstowych. Czy warto zapoznać się z tym materiałem? Zdecydowanie tak, ponieważ jest on o wiele lepszym i bardziej szczegółowym omówieniem sytuacji militarnej niż to, które oferują polskojęzyczne serwisy informacyjne. Dodatkowo – co zadziwiające, biorąc pod uwagę, że opracowali go Rosjanie – jest relatywnie bezstronny, nie ocieka agresywną propagandą i nie zawiera bezczelnych kłamstw, jakimi raczą nas serwisy polskojęzyczne. Poniżej odsyłacz do materiału wideo i pełne tłumaczenie transkryptu anglojęzycznego. Mapka powyżej przedstawia stan na 05.03.2022, ponieważ ani southfront ani isnews nie oferują map z 04.03.2022 – załączony materiał wideo rekompensuje to z nawiązką, ponieważ zawiera mapy sytuacji i jej omówiania na każdym aktywnym odcinku frontu. Zapraszam do oglądania i lektury. Wkrótce (jeśli zainteresowanie Polaków materiałem wynagrodzi mój wkład pracy) kolejne materaiały wideo z polskimi napisami.


https://www.bitchute.com/video/dbNQr6BBiExT/
4 marca na zachód od Kijowa trwały starcia między rosyjskimi siłami zbrojnymi a wojskiem ukraińskim. Siły rosyjskie rozszerzyły strefę kontroli w tym rejonie, zmuszając formacje ukraińskie do odwrotu.

Zacięte walki toczą się we wsi Bucza. Wojska rosyjskie opanowały ją rankiem 3 marca, ale armia ukraińska rozpoczęła kontrofensywę. Do poważnych starć doszło również we wsi Irpin.

W okolicach Charkowa sytuacja nie uległa znaczącej zmianie. Wojska rosyjskie znajdują się na północnych obrzeżach miasta i omijają je od południowego wschodu. Regularnie przeprowadzają precyzyjne uderzenia na miejsca koncentracji sił prokijowskich. W odpowiedzi oddziały ukraińskie użyły wyrzutni rakietowych, z których przynajmniej część została rozmieszczona w dzielnicach mieszkalnych. W najbliższym czasie spodziewana jest operacja mająca na celu całkowite oczyszczenie miasta z sił prokijowskich.

W Mariupolu nadal trwają starcia na przedmieściach miasta. Armia ukraińska i bataliony nacjonalistów próbują stawić opór przeważającym siłom DRL i Rosji. Trwają negocjacje w sprawie zorganizowania korytarzy humanitarnych, którymi będzie można wycofać ludność cywilną. Operacja całkowitego oczyszczenia miasta z pozostałych jednostek prokijowskich nie została jeszcze rozpoczęta.

W Wołkowysku wojska rosyjskie i siły republik ludowych rozwijają operację mającą na celu wyeliminowanie zgrupowania sił prokijowskich. Bataliony armii ukraińskiej i nacjonalistów poniosły znaczne straty w ludziach i sprzęcie. Jednocześnie siły DRL prawie dotarły od północy do miasta Sewerodoniec.

Na kierunku Sławiańsk-Kramatorsk siły rosyjskie nacierają na Krasny Liman od północnego wschodu, opanowawszy Bałakleyę. Posuwają się w kierunku osady Izyum. W chwili obecnej w rejonie tym toczą się walki i naloty. Głównymi celami lotnictwa są pozostałe obiekty zajęte przez ukraińskie wojsko i bojowników obrony terytorialnej. Poprzez przejęcie kontroli nad Izyum, połączone siły Rosji i LPR stworzą możliwość okrążenia zgrupowania sił kijowskich w tym rejonie działań.

Wojsko ukraińskie nadal utrzymuje pozycje w okolicach Horliwki. Siły prokijowskie przeprowadzają regularne ataki artyleryjskie na Donieck. Według władz DRL, głównym celem są obiekty cywilne.

Nikołajew jest częściowo zablokowany przez siły rosyjskie. Przygotowywana jest operacja mająca na celu przejęcie pełnej kontroli nad miastem. Naoczni świadkowie donoszą o koncentracji jednostek armii ukraińskiej i sił obrony terytorialnej na południowych obrzeżach miasta. Do godzin porannych 4 marca nie odnotowano tam żadnych starć.

Intensywne walki toczą się w okolicach Wozniesieńska. Aby utrudnić atak na Kijów od południa, ukraińskie wojsko wysadziło dwa mosty przez rzekę Jużnyj Bug (Yujniy Bug). Według ekspertów, natarcie na Odessę planowane jest po przejęciu pełnej kontroli nad Nikołajewem.

W Chersoniu wojska rosyjskie stopniowo przejmują pełną kontrolę nad regionem. Rozpoczęto dostarczanie pomocy humanitarnej. Zorganizowano dostawy wody z Kanału Północnokrymskiego do regionów Półwyspu Krymskiego.

Siły rosyjskie zablokowały miasto Czernihów. Na północ od niego wybuchły walki. Nie doszło jednak do bezpośredniego szturmu.

W międzyczasie Rosjanie zaczęli przejmować kontrolę nad miastem Energodar. Obecnie pracują nad zlikwidowaniem pozycji wojskowych armii ukraińskiej w tym mieście. Późnym wieczorem 3 marca i wczesnym 4 marca doszło do starć w okolicy, w tym w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, gdzie Armia Ukraińska zajęła pozycje. Pozwoliło to rządowi Zelenskiego spekulować, że rosyjskie natarcie może zagrozić elektrowni atomowej. Mimo to, jak donoszą lokalne źródła, do rana Rosjanie przejęli kontrolę i zabezpieczyli obiekt.

Ogólnie rzecz biorąc, wojska kijowskie wycofują się na północ obwodu zaporoskiego, gdzie postępują również rosyjskie siły zbrojne.

Druga runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji nie przyniosła przełomu. Strony uzgodniły jednak, że będą pracować nad utworzeniem „zielonych korytarzy”, którymi będzie można ewakuować ludność cywilną i dostarczać pomoc humanitarną.

Tłumaczenie za: Russia Takes Control Of Zaporizhzhia Nuclear Power Plant And More: Ninth Day Of Operations In Ukraine

Czytaj także:
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?
(southfront.org) Wojna na Ukrainie, dzień 8 (03.03.2022): Rosjanie zdobywają kolejne pozycje na południowym wschodzie kraju, patowa sytuacja pod Charkowem (wideo, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).

7 myśli w temacie “Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org) [wideo PL]

 1. A co by Pan powiedział na lektora, zamiast napisów?
  Oczywiście nie tak od razu, że „jutro”.
  Musiałbym zainstalować parę programów, wyszukać jakieś sensowne wtyczki do vokodera (zmiana głosu), potestować.
  Gdybym dostał skrypt tekstowy z powyższego filmu, to miałbym na czy przetestować pomysł.

  Polubienie

  1. Proszę wziąć pod uwagę nakład pracy – te materiały wideo to nie są jakieś strategicznie ważne dokumenty programowe, informacje o globalnym systemie władzy dzieci Mammona, tylko „plasterek”. który tu i teraz musimy przyklejać na dziurę informacyjną tworzoną przez „unych” polskojęzycznych zarządców III RPolin. Pana czas możnaby lepiej wykorzystać na materiały, które się nie zdezaktualizują … za miesiąc może być po wojnie – i wtedy trzeba będzie myśleć, jak ułożyć dobrosąsiedzkie stosunki z Rosją, stojącą ZA BUGIEM … Możemy mailowo ustalić, co warto spolonizować …

   Polubienie

   1. Żeby nagrać lektorkę na potrzeby 4 minutowego filmu potrzebowałbym góra pół godziny czasu. W porywach.
    Oczywiście już po skonfigurowaniu „hardware’u”.
    Jedyne czego potrzebuję, to skryptu z tekstem tłumaczenia i odnośnika do oryginalnego filmu, żebym złapał tempo wypowiadanych fraz.

    P.S. Czy zna Pan może jakiś serwis, który umożliwia streamowanie treści niezależnych? Coś na kształt Twitcha, czy YT?
    Mam świetne oprogramowanie na wzór telewizyjnego, które umożliwia niesamowite sprawy, jak dowolnie konfigurowalne paski z przewijanymi napisami dowolnej długości, zamieszczanie logo w dowolnym miejscu ekranu. Multi okna z filmami, czy zdjęciami. Potencjał ogromny.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s