Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022 (iswnews.com)

Nowy raport analityków z Islamic World News pojawił się z dużym opóźnieniem, co jest zrozumiałe wobec narastającego szumu (dez)informacyjnego we wszystkich mediach światowych. Raport prezentuje stan na dzień 03.03.2022, a więc sprzed dwóch dni. To dzień, kiedy postępy wojsk rosyjskich wgłąb terytorium Ukrainy wyraźnie zwolniły i położenie linii frontu dziś (05.03.2022) najprawdopodobniej nie różni się znacząco od stanu przedstawionego w raporcie. Animacja powyżej nie pozostawia wątpliwości, że dynamika działań zaczepnych wgłąb terytorium Ukrainy spada. Rosja zanim będzie mogła kontynuować działania ofensywne musi zabezpieczyć linie transportowe i uporządkować tyły i front na tyle, by zminimalizować niebezpieczeństwo przenikania formacji ukraińskich w pobliże kolumn transportowych. Ta reorganizacja wymaga zaangażowania licznego personelu militarnego z oczywistymi (wobec szczupłości zaangażowanych sił rosyjskich) skutkami dla rozwoju rosyjskiej ofensywy w najbliższych dniach. To, co planowano na Kremlu jako operację zmiany rządu sąsiedniego kraju, przekształciło się w regularną wojnę, którą trzeba prowadzić zgodnie z zasadami sztuki wojennej. Zapraszam do lektury tego i poprzednich raportów Islamic World News (linki zamieszczam na końcu tekstu), są na ten moment naprawdę najbardziej obiektywnymi i rzetelnymi opracowaniami dostępnymi w sieci …

Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022 (kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze 7005 ✕ 4759 ✕ 4.12 MB)

Sobota, 5 marca 2022 – 07:58

Przegląd najnowszych informacji o walkach na północy, wschodzie i południu Ukrainy pomiędzy wojskami rosyjskimi i ukraińskimi na dzień 3 marca.

Front południowy i wschodni

Na wjazdach do Charkowa trwają ciężkie walki między siłami rosyjskimi i ukraińskimi. Większość pozycji zajętych przez wojska ukraińskie, w tym także budynki rządowe, w których znajdują się ukraińscy obrońcy, zostały zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo i artylerię. Linie konfliktu w Charkowie i wokół niego nie zmieniły się.

Miasto Bałaklija, położone na południe od Charkowa, zostało zajęte przez wojska rosyjskie. Miasto Bałaklija leży na trasie Charków-Donieck. Przecięcie tej drogi przez Rosję będzie miało negatywny wpływ na logistykę (transport i zaopatrzenie) na wschodnich frontach Ukrainy.

Położenie w rejonie miasta Bałaklija na południe od Charkowa

Na północnej osi Ługańska, Siły Ługańskie (ŁRL) i wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad szeregiem obszarów i miejscowości w północnej części obwodu ługańskiego. Wraz z postępami, ważne miasto Sewerodonieck znalazło się pod quasi oblężeniem. Postępy na tej osi są powolne.

Na osi donieckiej trwają starcia wokół i wewnątrz nadmorskiego miasta Mariupol, które nie jest jeszcze w pełni kontrolowane przez siły rosyjskie.

Sytuacja na północnej osi Ługańska i nowe postępy w regionie

W obwodzie zaporoskim, miasto Wasylówka w centralnej części obwodu zostało zdobyte przez siły rosyjskie.

W obwodzie mikołajowskim na przedmieściach Mykołajewa trwają starcia, a niektóre źródła donoszą o przybyciu do miasta rosyjskich sił pancernych.

Front północny

Drugi dzień z rzędu sytuacja militarna na północnych frontach Ukrainy pozostaje bez zmian. Rozproszone starcia między siłami ukraińskimi i rosyjskimi trwają w okolicach Gostomla i Borodianki. Obecna sytuacja wokół Kijowa wydaje się być na pewien czas stabilna, gdyż służy jako dźwignia nacisku na finalizację rozmów, a tymczasem większość ataków Rosji będzie przeprowadzana w formie precyzyjnych ataków rakietowych na infrastrukturę miasta. Spełnienie żądań i warunków stawianych przez Rosję rządowi w Kijowie jest kluczowym czynnikiem decydującym o kontynuowaniu działań lądowych w Kijowie i okolicach.

Podsumowując sytuację militarną: około 70% obwodu chersońskiego, 50% obwodu zaporoskiego, 20% obwodu mikołajowskiego, 50% obwodu donieckiego i 60% obwodu ługańskiego na południu Ukrainy znajduje się obecnie (03.03.2022) pod kontrolą armii rosyjskiej i jej sojuszników.

Tłumaczenie za: Latest Military Situation in Ukraine, 3 March 2022 (Map Update)

Czytaj także:
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?
(southfront.org) Wojna na Ukrainie, dzień 8 (03.03.2022): Rosjanie zdobywają kolejne pozycje na południowym wschodzie kraju, patowa sytuacja pod Charkowem (wideo, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).

4 myśli w temacie “Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022 (iswnews.com)

 1. Wielce prawdopodobne jest to, że za zamknięciem blogu Wierni Polsce Wierni Ojczyźnie stoi niezrównażony emocjonalnie żydo-banderowiec z Izbicy pod Zamościem, który od promowania bitcoina poprzez zachęcanie do szczepień przeszedł teraz do narracji antyrosyjskiej (antyputinowskiej).
  Widzę, że teraz skupił się na WPS, aby dezawuuowć ich, aż do likwidacji tamtejszej strony.

  Jeszcze nie tak dawno odgrażał się na tamtejszym blogu, że złoży skargi do WordPressa i prokuratury okręgowej w Warszawie za to, że tamtejszy blog głosi treści prorosyjskie, antycovidowe i antysemickie.
  Sam widziałem, co wypisywał ten pan Karamba z Izbicy zanim tamtejszy Admin te jego groźby usunął. Potem została włączona moderacja i zaraz następnie zablokowano stronę.

  Polubienie

 2. Oczywiście odgrażał się na blogu WPWO, że złoży skargi do WordPressa i prokuratury okręgowej w Warszawie, co też prawdopodobnie uczynił. Sam widziałem te jego groźby, które potem z blogu usunięto. Proszę uważać, bo widzę, że pisuje tutaj pod różnymi pseudonimami. Znany w sieci głównie jako ps. wąż, Piotr, itp.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s