Sankcje na Rosję i Białoruś wywołają globalną klęskę głodu – USA i jego sojusznicy oszaleli? (video)

W zasadzie nie ma tu czego w załączonym wideo komentować, poza może jednym – te postrzelane statki handlowe na podejściach do Odessy, o których mowa w materiale, to prawdopodobnie dzieło rozemocjonowanych Ukraińców. Odpierają przecież w ten sposób rosyjski desant morski … Ale z materiału wideo wieje grozą. Dość wspomnieć, że Węgry zakazały całkowicie eksportu pszenicy, zaś Chiny wykupiły po cichu wszystko, co Rosja miała na sprzedaż (a jest ona jednym z największych eksporterów). Światowa produkcja rolna (w tym pasz dla zwierząt!) zależy od rosyjskich i białoruskich dostaw nawozów sztucznych, a Chińczycy (Xi) nie wierzą w możliwość uratowania zbiorów w 2022 poprzez reeksport rosyjskich i białoruskich nawozów przez kraje, które nie dołączyły do sankcji. Wątpliwe, by sankcje zniesiono przed zakończeniem prac polowych, więc nadciąga globalny eksperyment rolniczy – ile da się zebrać bez nawozów. Bogate państwa „zachodu” kupią swoim obywatelom żywność (w tym ww. rosyjską pszenicę …) po horrendalnych cenach (od Chin … które zakontraktowały na światowych rynkach bezprecedensowe ilości płodów rolnych z tegorocznych zbiorów …), ale będą i takie państwa, których nie będzie stać – i wystąpią klęski głodu znane z Afryki 1970-1990. Tak więc lepiej zamieńcie trawniczek na ogródkach działkowych na grządkę warzywną … Ten tekst będę uzupełniał innymi – tłumaczonymi – artykułami na temat kwestii produkcji rolnej w 2022 w warunkach embarga na głównych producentów nawozów i bujających w kosmosie cen gazu ziemnego (które JUŻ położyły produkcję nawozów na całym świecie). Cała sytuacja wskazuje na to, że politycy „zachodu” to banda durniów, nie potrafiących przewidzieć nawet tegorocznych skutków własnych działań … Chiny zaczęły zabezpieczać dla siebie dostawy żywności jeszcze jesienią w zeszłym roku, kiedy było już jasne, że skok cen gazu na światowych rynkach poważnie ograniczył rolnikom na całym świecie (w tym w Polsce …) możliwość zakupu potrzebnej ilości nawozów, których i tak już wtedy zaczynało brakować … Teraz „geniusze” z Zachodu wyrwali się z sankcjami (nie oszukujmy się, oligarchowie stojący za marionetkowymi politykami „zachodu” – a cała klasa polityczna „zachodu” to lokaje kapitału – doskonale wiedzieli co się stanie – oni „sami się wyżywią” na tej katastrofie i jeszcze zarobią), które dobiły i tak zdestabilizowany globalny rynek nawozów sztucznych. A mogli poczekać przynajmniej na zakończenie prac polowych na półkuli północnej … Ale wiecie, gdzie nawozów nie będzie brakowało? … Dokładnie tak – w Rosji, na Białorusi, w podbitej (do wiosennych prac polowych) części Ukrainy, w Chinach … A w Polsce? Zapytajcie rolnika, jak kiedyś jakiegoś zobaczycie z bliska … Tymczasem obejrzyjcie wykresy z pierwszego tłumaczenia poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=DITuCrJXscA

Nadchodzi kryzys żywnościowy: Węgry zakazują eksportu zboża z efektem natychmiastowym

Tłumaczenie Światowid, za: Food Crisis Imminent: Hungary Bans All Grain Exports Effective Immediately

Piątek, 04 marca 2022 – 06:26 PM

(Aktualizacja 13:25 ET) – Ci, którzy mają zboże, już go nie rozdają, a ci, którzy go nie mają, wkrótce znajdą się w samym środku olbrzymiego kryzysu żywnościowego.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak poinformowaliśmy, że Rosja w praktyce zakazała eksportu nawozów sztucznych, Węgry – jeden z najbardziej bogatych w zboże krajów Europy – zawróciły pociągi ze zbożem i zdając sobie sprawę z tego, w którą stronę wieje wiatr, ogłosiły w oświadczeniu, że wprowadzą natychmiastowy zakaz eksportu zboża.

Spodziewajcie się, że ceny pszenicy, które już teraz są rekordowo wysokie, w ciągu najbliższych kilku tygodni podwoją się, gdy świat uświadomi sobie skalę nadchodzącego globalnego kryzysu żywnościowego.

Nasza sugestia: kupuj mąkę, ryż, jęczmień i wszelkie inne zboża, które możesz kupić teraz, zamiast czekać miesiąc kiedy będziesz je musiał kupić (czyli: nie odkładaj tych zakupów).

* * *

Wcześniej

Dziś rano wymieniliśmy niektóre z krajów, które są niebezpiecznie (i prawie wyłącznie) zależne od Rosji i Ukrainy w zakresie importu pszenicy, zwracając uwagę na Turcję, Egipt, Tunezję i inne…


Główni odbiorcy rosyjskiego zboża
Kliknij aby powiększyć

… którym w najbliższych tygodniach grozi kryzys żywnościowy w stylu „arabskiej wiosny” (i potencjalne powstanie), jeśli konflikt na Ukrainie nie zostanie rozwiązany.

I niestety, możemy teraz z całą pewnością przewidzieć, że nadchodzący kryzys żywnościowy dotknie wszystkie kraje, które używają nawozów sztucznych – czyli wszystkie – ponieważ kilka chwil temu rosyjski Interfax poinformował, że w ramach kontrsankcji Moskwy Rosja zaleciła producentom nawozów wstrzymanie eksportu, co spowoduje kosmiczny wzrost cen nie tylko nawozów, ale wkrótce także całej żywności.


Ceny gazu i nawozów sztucznych
Kliknij aby powiększyć

Dopisek Światowida: Drogie robaczki, skoro już jesteśmy przy tym wykresie – pamięta ktoś może, po ile płacilibyśmy za gaz, gdyby bohaterowie (czy „heroje”?) z PiS nie „wygrali” z Gazpromem w trybunale arbitrażowym w Sztokholmie? Nie? No to zachęcam do sprawdzenia na własną rękę … A jak ktoś za szybko znajdzie, niech jeszcze sprawdzi, po jakich cenach kupuje ten sam gaz Białoruś … Premier Morawiecki rozpacza, że mu z kuchenki gazowej cieknie krew, ale to, że polski rolnik nie będzie miał za co kupić nawozu, a Polak – chleba pod koniec roku – już go nie obchodzi … co innego – słuszny uchodźca. Zresztą sprawdziłem – nie wiem jak u Was, mi tam pali się jak zwykle i nic nie cieknie, więc może Morawiecki ma jakiś lokalny problem … A z ropą od Arabii Saudyjskiej od lat wyżynającej i głodzącej na śmierć jemeńskich Huti jakoś problemu nie ma …

*ROSJA ZALECA PRODUCENTOM NAWOZÓW WSTRZYMANIE EKSPORTU: IFX

*ROSYJSKIE MINISTERSTWO POWOŁUJE SIĘ NA PROBLEMY LOGISTYCZNE ZWIĄZANE Z NAWOZAMI: IFX

Co gorsza, gaz ziemny jest niezbędny w procesie produkcji większości produktów azotowych/nawozowych, a zatem ostatni wzrost cen gazu ziemnego w Europie do rekordowych poziomów spowoduje tylko wzrost cen nawozów z Rosji…

A skoro ceny pszenicy są już rekordowo wysokie…


Ceny pszenicy na RYNKACH TERMINOWYCH
Kliknij aby powiększyć

… rozpęta się piekło nie tylko wśród producentów żywności, ale wkrótce także w sklepach spożywczych, gdy amerykańscy konsumenci zdadzą sobie sprawę, że ceny żywności mogą się podwoić, potroić albo i jeszcze bardziej wzrosnąć.

3 myśli w temacie “Sankcje na Rosję i Białoruś wywołają globalną klęskę głodu – USA i jego sojusznicy oszaleli? (video)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s