Sytuacja militarna na Ukrainie, 5 marca 2022 (iswnews.com)

Poniżej publikuję przetłumaczony na język polski raport Islamic World News z podsumowaniem działań wojennych na Ukrainie z dnia 05.03.2022 – czyli dziesiątego dnia działań zbrojnych. Raport zawiera tym razem dużo więcej map, wykonanych w dość wysokiej rozdzielczości. Animacja powyżej przedstawia linię frontu w dniach 27.02.2022-05.03.2022. Postępy wojsk rosyjskich są jak poprzednio znacząco wolniejsze niż w pierwszych dniach operacji. Niemniej należy pamiętać, że nabytki terenowe są powiększane mimo zaangażowania znaczącej części wojsk rosyjskich w zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych i oczyszczenie kontrolowanych obszarów z resztek formacji ukraińskich i przygotowań do kolejnej dużej ofensywy. Raport jest całkowicie bezstronny, co czyni niniejsze opracowanie unikatowym w ogarniętych wojną informacyjną mediach (polskich w szczególności …). Jako uzupełnienie do poniższego raportu polecam również nateriał wideo (z polskimi napisami opracowanymi przeze mnie) ze strony southfront.org, który omawia główne zdarzenia z poprzedniego dnia, 04.03.2022. Także ten materiał, mimo że opracowany przez aktywistów rosyjskich, jest relatywnie bezstronny (szczególnie w porównaniu ze „standardami” mediów III RP …). Zapraszam do lektury.

Poniedziałek, 7 marca 2022 – 12:03

Przegląd najnowszych informacji o walkach na północy, wschodzie i południu Ukrainy pomiędzy armią rosyjską i ukraińską na dzień 5 marca.

Minęło dziesięć dni od wybuchu wojny na Ukrainie, i sytuacja na frontach stała się bardziej klarowna niż w poprzednich dniach. Na mapie przedstawiono aktualny stan linii konfliktu i rozmieszczenie sił według najnowszych potwierdzonych informacji.

Najwięcej zmian nastąpiło na północy obwodu ługańskiego, na północy Mariupola, na południu obwodu donieckiego i na wschodzie obwodu zaporoskiego. Również na północy zaktualizowano mapę na wschód od Kijowa oraz w obwodach czernihowskim i sumskim.

W ostatnich dniach odnotowano obecność sił rosyjskich w rejonach Kozielec, Bobrowicy, Peremoha. Sytuacja w obwodzie czernihowskim jest dość niejasna, ale śledząc ruchy rosyjskich wojsk można ogólnie ocenić sytuację.

Sytuacja w obwodzie czernihowskim

W okolicach Kijowa siły rosyjskie ponownie wkroczyły do miejscowości Irpin w zachodniej części Kijowa. Ponadto, według informacji podawanych przez ukraińskie źródła wojskowe, siły rosyjskie stacjonują w trzech punktach w okolicach miasta Małyń.

Sytuacja wokół Kijowa

W obwodzie sumskim, w południowej części Sum, miasto Trostaniec znalazło się pod kontrolą wojsk rosyjskich. Siły rosyjskie posunęły się daleko na zachód. Pojawiły się doniesienia o tym, że wojskom rosyjskim nie udało się zdobyć Lebiedyna i Moskowskiego Bobryska; odnotowano jednak obecność sił rosyjskich na osi Hadyach i Zinkiw. Dwa dni temu siły ukraińskie pojmały kilku rosyjskich żołnierzy w rejonie Hadyach. Wskazuje to na obecność sił Rosji w tych rejonach.

Sytuacja w południowej części obwodu sumskiego

W obwodzie ługańskim w ciągu ostatnich dwóch dni połączone siły ługańskie i rosyjskie zdobyły wiele miejscowości. Obecnie można powiedzieć, że większość obwodu ługańskiego znajduje się pod kontrolą Rosji i jej sojuszników.

Sytuacja w obwodzie ługańskim

W ciągu ostatnich dwóch dni w obwodach zaporoskim i donieckim duże obszary na wschód od Zaporoża i na południe od Doniecka znalazły się pod kontrolą sił Rosji i DRL. Dzięki tym postępom droga Zaporoże-Mariupol została całkowicie odcięta. Ponadto, po wygaśnięciu zawieszenia broni, które miało na celu ewakuację ludności cywilnej z Wołnowachy i Mariupola, wznowiono działania zbrojne, a upadek Wołnowachy i Mariupola w najbliższych dniach jest nieunikniony.

Sytuacja na wschód od obwodu zaporoskiego i na południe od obwodu donieckiego

Na podstawie powyższych informacji i wojskowej mapy Ukrainy można powiedzieć, że po 10 dniach wojny na Ukrainie około 20% terytorium kraju znalazło się pod kontrolą armii rosyjskiej i jej sojuszników.

Tłumaczenie za: Latest Military Situation in Ukraine, 5 March 2022 (Map Update) Monday, 7 March 2022 – 12:03

Czytaj także:
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

(southfront.org) Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie, dzień 8 (03.03.2022): Rosjanie zdobywają kolejne pozycje na południowym wschodzie kraju, patowa sytuacja pod Charkowem (wideo, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).

2 myśli w temacie “Sytuacja militarna na Ukrainie, 5 marca 2022 (iswnews.com)

  1. Moim zdaniem w tej chwili Rosja stosuje taktykę koncentracji sił i środków i rozwala siły banderowskie na wąskich odcinkach, korzystając z z przewagi liczebnej i materiałowej. To zrozumiała taktyka w warunku tego rodzaju walk, czyli z przeciwnikiem relatywnie rozproszonym i nie posiadającym sił powietrznych (które zlikwidowano w pierwszych dniach operacji wraz z lotniskami), za to ufortyfikowanym w miastach z rosyjską ludnością, której nie wolno narażać. Ale to chyba taktyczna zabawa na czas gromadzenia sił do kolejnego „niedźwiedziego skoku” wgłąb Ukrainy. Jeśli dobrze rozumiem, co się dzieje na Ukrainie, to za 30-50 dni Rosja stanie ba Bugu, a żoliborski napoleon umrze ze zgryzoty, że jego ukochany banderland padł pod ciosami niedźwiedzia … Ale POLINezyjczykom nie będzie do śmiechu, bo: https://bacologia.wordpress.com/2022/03/06/szybkie-wiesci-3/comment-page-3/#comment-3693
   Już teraz Ukraińców jest w POLINezji zatrzęsienie. Ci są jednak JESZCZE niegroźni, a prawdziwi banderowcy jeszcze tak na prawdę nie zaczęli wiać do POLINezji. Ponieważ już widać, że Putin będzie tą wojnę kontynuował do bezwarunkowej kapitulacji reżimu, wojska rosyjskie staną na granicy z POLINezją. Banderowcy (ci prawdziwi, nie baby z dziećmi, jak dotychczas) będą wiać do POLINezji milionami. Większość trafi do Niemiec, ale będziemy mieć u siebie taką liczbę Ukraińców z banderowskimi przywódcami, że staną się oni w POLINEZJI znaczącą siłą polityczną. A ja nie widzę nikogo, kto by tu chciał banderowców zapakować na statki i ciupasem odesłać NA ŁONO ich STWÓRCY (lub raczej ODTWÓRCY), czyli do USRAELA. Tak więc głupi lud POLINezji będzie goościł na swój koszt potwora stworzonego przez globalistycznych bandytów przeciw Rosji. Z oczywistymi skutkami dla … CEN ROPY I GAZU w POLINezji.

   Ale proszę się zastanowić co się stanie, jak „waszyngtońcom” przyjdzie do głowy robić na POLSKIM zasaniu BANDERLANDZKI TAJWAN?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s