Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]

Tym razem bez szerszego wstępu. Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). Poniżej transkrypt, może z jakimiś małymi uwagami. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.

https://www.bitchute.com/video/zJcpRU0pYYl5/

Najnowsze wydarzenia na froncie ukraińskim wskazują na to, że zakończyła się przerwa techniczna wprowadzona przez siły rosyjskie i sojusznicze.
Nie powiodła się masowa ewakuacja ludności cywilnej z miast we wschodnich i centralnych regionach kraju. Obecnie w wielu miastach ewakuacja jest możliwa dopiero po przejęciu przez wojska rosyjskie kontroli ulica po ulicy.

Główne walki toczą się nadal na liniach frontu w Donbasie.

14 marca siły rosyjskie posunęły się o kilkadziesiąt kilometrów do przodu i dotarły do wsi Wodyany, Sladkoje, Stepnoje, Taramczuk i Sławnoe. UAF zostały zmuszone do wycofania się na północ w kierunku Maryinki i Kurachowa.

Według doniesień, wojska rosyjskie wkroczyły do miasta Guliai-Pole, a na jego obrzeżach trwają starcia. Wcześniej wojska rosyjskie pojawiły się na obrzeżach Ugledaru, ale nie odnotowano prób opanowania miasta. Prawdopodobnie wkrótce rozpoczną się walki o miasto. Cele w mieście zostały ostrzelane przez artylerię i rakiety.

13 marca siły LPR, po kilku dniach ostrych starć w tym rejonie w końcu opanowały
północne obrzeża miasta Popasnaja. Udało im się zabezpieczyć prawie całe miasto, w tym południowe i północne obrzeża. Starcia nadal trwają na zachodnich obrzeżach.

Kontrola nad miastem Popasnaya jest ważnym osiągnięciem taktycznym. Ma ona na celu odcięcie od południa miast Sewerodoniecka i Lisiczańska.

Jednocześnie zgrupowanie sił LPR pod Siewierodonieckiem zablokowało miasto
od strony wschodniej i południowej. Walki trwają na północno-wschodnich obrzeżach miasta. Głównym polem walki jest wieś Rubieżnoje. Rozmieszczone w Sewerodoniecku i Lisiczańsku AFU mogą zostać odcięte, a w najbliższych dniach miasto może zostać zablokowane.

Siły rosyjskie i DRL aktywnie rozszerzają swoją strefę kontroli na południowych liniach frontu w Donbasie. Nie zostawiły one żadnych szans neobanderowskim bojownikom zablokowanym w Mariupolu. Miasto zostało zablokowane
ponad tydzień temu. Neobanderowscy bojownicy już cierpią z powodu braku zaopatrzenia. Muszą rabować ludność cywilną, często zabijając tych, którzy stawiają opór.

W Mariupolu trwają operacje porządkowe. Siły rosyjskie i LPR zbliżają się do centrum miasta. 13 marca połączone siły FR, DRL i LPR prawie zablokowały całą dzielnicę Ordżonikidze w mieście.

Ludność cywilna próbuje uciekać z miasta. Wielu z nich zostaje raczej zastrzelonych przez neobanderowców lub ginie na minach podłożonych przez neobanderowców na drogach prowadzących do miasta.

Jednocześnie sytuacja na linii frontu wokół Doniecka pozostaje stabilna. Odnotowano działania ofensywne sił DRL w rejonach Marinki, Pisky i Awdijiwki.
Jednak do tej pory nie potwierdzono żadnych postępów. Połączone siły rosyjskie i DRL prawdopodobnie nie próbują wypchnąć UAF z obrzeży miasta, lecz planują najpierw je otoczyć, a następnie zniszczyć.

Siły rosyjskie zostały również spowolnione w mieście Izyum. Starcia w południowych dzielnicach miasta trwają już od kilku dni z rzędu. Armia rosyjska przeprawia się przez rzekę Siewierski Doniec na zachód od Izyum, gdzie trwają zacięte walki.

Według doniesień, 13 marca kolumna cywilów wyruszająca z Izyum została ostrzelana przez AFU. Odnotowano ofiary śmiertelne.

Rosyjskie siły powietrzne kontynuują ostrzał obiektów wojskowych AFU na terenie całej Ukrainy, w tym w Donbasie. Ostatnio zniszczono różne cele w Słowiańsku, Kramatorsku, Ugledarze i Awdijiwce. W odpowiedzi UAF kontynuuje ostrzał dzielnic mieszkalnych w Doniecku i okolicach.

Kolejny atak punktowy uderzył w obwód lwowski na zachodniej Ukrainie. Rosyjska amunicja precyzyjnie naprowadzana zniszczyła jaworowski poligon wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy i centrum szkoleniowe (NATO) we wsi Starzyska (Starichi). Stacjonowali tam zagraniczni ochotnicy, którzy przyjechali walczyć za Ukrainę. Dla niektórych z nich wojna na Ukrainie skończyła się, zanim się zaczęła.

Do tej pory na Ukrainie zginęło 180 zagranicznych bojowników. Rosja wyraźnie pokazała, że obce siły na Ukrainie, w tym z państw członkowskich NATO, są kolejnym celem dla jej rakiet i Moskwa nie będzie tolerować ich chęci do walki o „wartości demokratyczne” na ukraińskiej ziemi.

Tłumaczenie: Światowid, za: [southfront.org] Russian Advances And Delays On Donbass Front Lines. Eighteenth Day Of Military Operations In Ukraine

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

  1. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
  2. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
  3. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
  4. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  5. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
  6. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  7. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  8. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s