Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]

Tym razem bez szerszego wstępu. Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów, za to – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV republikę). Poniżej transkrypt, zmoże z jakimiś małymi uwagami. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.

https://www.bitchute.com/video/8Mtz4HvUaVFW/

Głównym punktem wspólnym dla negocjacji między Kijowem a Moskwą były niezbędne procedury humanitarne. Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej.

Po prawie tygodniu nieudanych prób Rosja jednostronnie oświadczyła, że korytarze humanitarne z zablokowanych miast na Ukrainie będą otwierane codziennie. W tym samym czasie siły rosyjskie, DRL i LPR wkroczyły do miast takich jak Mariupol i Wołnowacha i rozpoczęły ewakuację ludności cywilnej własnymi siłami.

Niezdolność ukraińskich władz wojskowych do przejęcia kontroli nad siłami banderowskimi w kraju już doprowadziła do śmierci dziesiątek cywilów i sprowokowała cofnięcie się w procesie negocjacji.

Tymczasem połączone siły rosyjskie, LPR i DRL nadal posuwają się w głąb terytorium Ukrainy.

Trwa oczyszczanie okrążonych miast Mariupol i Wołnowacha. Do tej pory w Mariupolu oddziały PM DRL opanowały dzielnice Azowski, Naide-nowka, Łyapino, Vinogradar we wschodniej części miasta i dotarły do elektrowni Azovstal. W zachodniej części miasta, dzielnica Zachodnia została podobno odbita z rąk sił ukraińskich.

Bojownicy batalionów banderowskich oblężonych w Mariupolu liczą na kontrofensywę AFU z północy miasta. Ukraińskie dowództwo wojskowe podobno pozytywnie odpowiedziało na takie żądania z Mariupola. Jednak AFU zdecydowanie nie dysponuje siłami zdolnymi do kontrataku na rosyjskie zgrupowania w tym regionie. Rosja i DRL nadal powiększają swoją strefę kontroli na północ od Mariupola.

Ofensywa sił DRL trwa na obrzeżach Wołnowachy, we wsiach Bugas, Nowotroickoje, gdzie na budynkach administracyjnych wiszą już flagi republiki. W trakcie odwrotu żołnierze AFU celowo wysadzają stacje elektryczne i kanalizację wodną, pozbawiając miejscową ludność cywilną światła, wody i ciepła.

Siły LPR również systematycznie wypierają oddziały UAF z wiosek w rejonie Donbasu.

Miasta Sewerodoniec i Lisiczańsk są otoczone z trzech stron i grozi im w najbliższym czasie całkowita blokada. W tym celu siły LPR kontynuują ofensywę w pobliżu miasta Popasnaja, położonego na południe od Sewerodoniecka.

Po tym, jak UAF ogłosiła zwycięstwo i kontrolę nad Czugujewem, jeszcze zanim siły rosyjskie zbliżyły się do miasta, jednostki rosyjskie postanowiły sprawdzić te twierdzenia i rozpoczęły ofensywę w kierunku Czugujewa. Ukraińska baza wojskowa w tym mieście została już zaatakowana rosyjskimi pociskami. Inny budynek SBU został zniszczony 10 marca.

Kolejna rosyjska rakieta zniszczyła budynek Instytutu Fizyki i Technologii znajdujący się na przedmieściach Charkowa. Wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że SBU i bojownicy batalionów neobanderowskich zaminowali reaktor eksperymentalnej instalacji jądrowej w celu przeprowadzenia kolejnej prowokacji.

Na południowej linii frontu po taktycznej przerwie uaktywniły się siły rosyjskie. Według doniesień, posuwały się one w kierunku Krywego Rygu i Nikopola od strony Mykołajewa.

W rejonie Zaporoża Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej minęły od wschodu wieś Gulije Pole i ruszyły w kierunku Nowej Nowosielki i Ugle-daru.
Nową rundę starć odnotowano w pobliżu Woznesenska, na północ od Mykołajewa.

Na ukraińską scenę wkroczyła również rosyjska flota wojenna. Z okrętów wojennych rozmieszczonych na Morzu Czarnym w pobliżu Odessy wystrzelono rakiety Kalibr. Uderzyły one w lotnisko w pobliżu Krywego Rigu.

Aby zabezpieczyć już kontrolowane przez siebie regiony i zdobyć nowe terytoria, siły rosyjskie i ich sojusznicy muszą rozmieścić na terytorium Ukrainy drugi echelon. W związku z tym dalszy rozwój wydarzeń będzie prawdopodobnie oznaczał drugi etap rosyjskiej operacji specjalnej. Powinien on obejmować zmasowaną ofensywę na pozycje AFU w obwodach odeskim, kriwijskim, dniepropietrowskim i zaporoskim, a także okrążenie największego zgrupowania AFU w Donbasie oraz okrążenie stolicy.

Tłumaczenie: Światowid, za: [southfront.org] Nationalist Fighters In Mariupol Call For Help, As Russians Leave Them No Chance: Fifteenth Day Of Military Operations In Ukraine

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:
Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
[wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
[wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s