Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]

Tym razem bez szerszego wstępu. Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). Poniżej transkrypt, może z jakimiś małymi uwagami. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.

https://www.bitchute.com/video/5Kiadefp7eVe/

15 marca rano rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że siły rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad obwodem chersońskim na południu Ukrainy. W pierwszym etapie działań Rosjanie przejęli kontrolę nad kluczowymi miastami regionu – Chersoniem i Melitopolem. Niemniej jednak operacje bezpieczeństwa w tym regionie wymagały dodatkowego czasu. Obecnie wygląda na to, że zbliżają się one ku końcowi i główny nacisk rosyjskich sił zostanie ostatecznie przeniesiony na miasto Mykołaiwy, stolicę obwodu mikołajowskiego. Obecnie miasto jest zablokowane od strony południowej i wschodniej oraz częściowo od północnego wschodu. W ostatnim czasie nie odnotowano tam żadnych aktywnych działań ofensywnych. Siły rosyjskie koncentrują się głównie na umacnianiu zdobytych wcześniej pozycji w tym rejonie i przeprowadzaniu punktowych uderzeń na cele infrastruktury wojskowej wokół Mykołaiwa.

Równocześnie we wschodnich regionach Ukrainy i wokół Kijowa trwają intensywne starcia. Na przedmieściach Kijowa siły rosyjskie pracują nad umocnieniem swoich pozycji i eliminują działające tam jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy, aby stworzyć warunki do pełnej blokady miasta.

W rejonie Donbasu połączone siły DRL, LPR i Rosji powoli, ale systematycznie eliminują zgrupowanie sił kijowskich, które w ubiegłym roku brało udział w oblężeniu Donbasu.

Intensywne walki toczą się w mieście Mariupol. 14 marca rosyjskie wojsko poinformowało, że główne pozycje ukraińskich nacjonalistów w dzielnicach mieszkalnych wokół miasta zostały wyeliminowane. Pozwoliło to na zabezpieczenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej i rozpoczęcie masowej ewakuacji ludności, która stała się zakładnikami ukraińskich radykałów. Od 15 marca jednostki rosyjskie i DRL działają już w Mariupolu, posuwając się w kierunku centrum miasta. Największe sukcesy osiągnięto w zachodniej części miasta.

Sytuacja strategiczna w Donbasie pozostaje bez zmian. Połączone siły Rosji, DRL i ŁRL utrzymują inicjatywę, ale wciąż nie rozwiązały zadania, jakim jest okrążenie i pokonanie głównego ugrupowania UPA w tym regionie. 14 marca odnotowano postępy na południu, gdzie połączone siły dotarły do wsi Wodyanoe, Śladkoe, Stepnoe, Taramczuk i Sławnoe. 15 marca opanowały osadę Pantelejmonowka i dotarły do linii Wierchnetoreckoje-Nowosielowka-2. Wojska rosyjskie kierują się w stronę miasta Kurachowo, gdzie wkrótce może dojść do ostrych starć, gdyż jest to duży ufortyfikowany węzeł na bliskich tyłach ukraińskiej grupy sił pod Donieckiem. Równocześnie trwa operacja pełnego okrążenia sił kijowskich w rejonie Sewerodoniecka-Łysiczańska. Intensywne walki toczą się w Popasnej.

Masakra ludności cywilnej 14 marca, kiedy to ukraiński pocisk Toczka-U wyposażony w amunicję kasetową został celowo wystrzelony w kierunku centrum Doniecka, zabijając co najmniej 20 osób i raniąc 26 innych cywilów, w tym dzieci, po raz kolejny potwierdziła, że konieczne jest odsunięcie sił rządu kijowskiego od dzielnic mieszkalnych. W odpowiedzi na ten atak terrorystyczny jednostki artyleryjskie DRL i rosyjskie siły powietrzne ostro ostrzelały cele we wsi Awdiejewka, znanej twierdzy sił prokijowskich. Zapowiada to charakter zbliżającej się ofensywy mającej na celu wyeliminowanie zagrożenia dla ludności cywilnej z tego kierunku.

W rejonie Izyum odnotowano pewne sukcesy taktyczne sił rosyjskich. Trwają walki o kontrolę nad południowymi przedmieściami i przeprawę przez rzekę Siewierskij Doniec. Rosyjskie jednostki szturmowe podobno dotarły do rejonu na północ od Barwenkowa.

Ponadto, w odpowiedzi na ciągłe celowe uderzenia sił kijowskich na cele cywilne, rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że od tej pory będzie aktywnie atakować obiekty ukraińskiego wojskowego kompleksu przemysłowego i ostrzegło ludność cywilną, by trzymała się od nich z daleka. Pierwsza runda takich uderzeń miała miejsce wieczorem 14 marca i wcześnie 15 marca.

Podsumowując wydarzenia ostatnich kilku dni, siły rosyjskie, DRL i ŁRL odniosły więcej lokalnych sukcesów taktycznych w rejonie Donbasu, na południu Ukrainy i wokół Kijowa. Mimo to ogólna liczba rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie jest obiektywnie niewystarczająca do szybkiego i zdecydowanego oskrzydlenia i okrążenia tysięcy ukraińskich oddziałów na umocnionych pozycjach. Dlatego rosyjskie wojsko zmieniło swoją pierwotną taktykę „szarży kawaleryjskiej” na systematyczne niszczenie sił i środków przeciwnika, wykorzystując przewagę w lotnictwie i artylerii.

Tłumaczenie: Światowid, za: [southfront.org] Vengeance Is Coming: Nineteenth Day Of Military Operations In Ukraine

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

  1. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
  2. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
  3. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
  4. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  5. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
  6. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  7. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  8. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

2 myśli w temacie “Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s