Ukraina: 26 dzień operacji, 21.03.2022, Siły rosyjskie nacierają w Donbasie, wiążąc ukraińskie wojska na innych frontach [wideo PL, southfront]

Zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). Nie żartuję tu, praktycznie wszystko, co jest opowiadane w polskojęzycznych mediach na temat tego konfliktu to po prostu fabrykacje. Od inscenizowanych scenek, kręconych przez SBU (jak np. te słynne ujęcia kobiet wynoszonych ze szpitala położniczego w Mariupolu, który „Azow” wysadził na polecenie Kijowa, by nakręcić filmiki propagandowe … ponad tydzień po tym, jak „Azow” wyrzucił ze szpitala cały parsonel i wszystkie pacjentki, robiąc tam swoją redutę; uciekinierzy z Mariupola oskarżają siły Zełenskiego o ostrzał dzielnic mieszkaniowych z artylerii czołgowej i stromotorowej – zbrodnie wojenne popełniane wyłącznie po to, by kręcić materiały propagandowe demonizujące stronę rosyjską rozpowszechniane w internecie i za pośrednictwem wszystkich „zachodnich” mediów [linki: 1, 2, 3, 4]), po zdjęcia z zupełnie innych miejsc i kręcone w zupełnie innych okolicznościach. Podobne zjawiska znamy i z historii agresji USA i Niemiec na Serbię, kiedy powstała „wirtualna rzeczywistość”, w której Serbowie zjadali albańskie i muzułmańskie dzieci wprost z inkubatorów – i z własnej historii, kiedy to gazety II RP we wrześniu 1939 ogłaszały rychłe pobicie Hitlera polskimi siłami – w końcu w gazetowej propagandzie cały czas gromiliśmy hitlerowskie wojska …
Poniżej transkrypt. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.
Jeszcze mała uwaga – moje konto na bitchute, na którym dotychczas publikowałem materiały wideo zostało zablokowane (trwale) bez podania uzasadnienia, brak odpowiedzi na maile wysyłane na adresy mailowe „support@” i „report@”. Wszystko wskazuje na to, że BitChute ma „wolność słowa” na sztandarach i „w głębokim poważaniu”, jak każde przedsięwzięcie trzęsące portkami przed ADL (konto zablokowali parę minut po opublikowaniu tego wideo – kolejny dowód, że żyjemy w zakamuflowanym pejsatym totalitaryzmie). Ok, wypromuję tyle kanałów ile będzie trzeba, są platformy poza waszym zasięgiem, droga cenzorska swołoczy – choćby rutube.ru, gdzie mam już konto zapasowe … Tymczasem korzytam z gościnności Japończyków (Arigato gozaimasu, Nihon! Bitchute & ADL, go to hell!)

Jednostki Sił Zbrojnych Rosji, DRL i ŁRL nadal pracują nad osiągnięciem deklarowanego celu, jakim jest pełne wyzwolenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

Obecnie wszystkie oczy zwrócone są na miasto Mariupol. Trwają tam zacięte walki uliczne, w których codziennie postępują siły rosyjskie i DRL. Obie strony codziennie ponoszą straty w ludziach.

Podczas gdy na obrzeżach miasta Ugledar, które po serii starć w większości znalazło się pod kontrolą DRL i Sił Zbrojnych FR, trwają walki, jednostki rosyjskie otaczają region od zachodu.

22 marca rosyjskie oddziały opanowały wieś Urozhainoe, posuwając się w kierunku miasta Wielka Nowosielce. Rozmieszczone w tym rejonie jednostki 128. samodzielnej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy musiały się wycofać.

Jednocześnie kontynuowane są działania sił DRL w kierunku Kurachowa. Jak podało rosyjskie Ministerstwo Obrony, wczoraj wieczorem oddziały DRL zniszczyły kompanię ukraińskiej 53. samodzielnej brygady zmechanizowanej oraz oddziały batalionu szturmowego 54. samodzielnej brygady zmechanizowanej. Po kilku dniach zaciętych starć DRL przejęła kontrolę nad wsiami Sławnoje, Trudowskaja, Kopalnia Czelusincew i Maryinka. Nie udało im się jeszcze zabezpieczyć tych obszarów, ale są to pierwsze znaczące sukcesy DRL w tym rejonie w ostatnich dniach.

Przełamując ukraińską obronę, siły DRL dążą do zakończenia ostrzału ludności cywilnej w mieście Donieck. Dopóki wojska kijowskie pozostają w pobliżu Doniecka i Ługańska, dopóty będą celowo ostrzeliwać tamtejsze cele cywilne.

21 marca lokalne władze w mieście Makiejewka poinformowały o wystrzeleniu co najmniej dwóch ukraińskich rakiet balistycznych Toczka-U na tereny mieszkalne. Obie rakiety zostały przechwycone przez siły obrony przeciwlotniczej DRL.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły zbrojne Ukrainy 32 razy otwierały ogień na terytorium DRL.

W ciągu dnia w wyniku ostrzału terytorium DRL zginął 1 cywil, 32 osoby zostały ranne.

Na północy zgrupowanie wojsk DRL i ukraińskiej 25 Brygady Powietrznodesantowej walczy o kontrolę nad miejscowościami Kamenka, Nowosielowka Wierchnienskaja i Wierchnienckoje.

Jednostki Milicji Ludowej LPR posuwają się w głąb ukraińskiej obrony w rejonie miasta Popasnaja. Udało im się przejąć kontrolę nad miejscowościami Kalinowo, Nowoaleksandrowka, Stepnoje, Bogusławskoje. Jednostki 30. samodzielnej brygady zmechanizowanej ukraińskich sił zbrojnych zostały zmuszone do powolnego odwrotu.

Siły LPR i Rosji posuwały się naprzód w obwodzie sewerodoniecko-łysiczańskim. Po upadku Rubieży wojska kijowskie skoncentrowały się na obronie południowej części Sewerodoniecka i centrum Łysiczańska. 22 marca została zniszczona zbrojownia AFU znajdująca się w budynku supermarketu w Sewerodoniecku.

Tymczasem siły rosyjskie pracują nad rozszerzeniem swojej kontroli w obwodzie kijowskim z kierunku wschodniego i zachodniego do stolicy. Na zachodzie rosyjskie jednostki zablokowały miasto Irpen od północy, zachodu i południa oraz oblegają z trzech stron miasto Makariw. Odcięto tam drogę E40 prowadzącą z Kijowa na zachód.

Kolejnym ważnym punktem, którego zdobycie pozwoliłoby zablokować Kijów od południowego zachodu, jest miasto Bojarka. Siły rosyjskie nacierają na nią od północy i północnego zachodu.

Na wschodnim brzegu Dniepru trwały walki pozycyjne w okolicach miejscowości Brovary. Siły rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad linią Welika Dmitrijiwka – Peremoga – Łukaszi.

Najbardziej aktywne działania prowadzone są w rejonie Donbasu. Postępy w innych rejonach odgrywają raczej drugorzędną rolę. Sytuacja w pozostałych rejonach operacyjnych pozostaje w stanie „taktycznej pauzy”. Siły rosyjskie unikają szturmowania dużych miast. Z kolei siły kijowskie wykorzystują dzielnice mieszkaniowe i ludność cywilną jako „ludzkie tarcze”, aby rozmieścić swoje systemy artyleryjskie i prowadzić zmasowany ostrzał rosyjskich żołnierzy. Rosjanie odpowiadają precyzyjnymi uderzeniami artyleryjskimi i lotniczymi na ukrywające się w miastach jednostki ukraińskie.

Tłumaczenie: Światowid, za: Russian Forces Advancing In Donbas, Distracting Ukrainian Troops On Other Fronts: Day 26 Of Operations In Ukraine

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

  1. Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]
  2. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
  3. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
  4. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
  5. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  6. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
  7. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  8. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
  9. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s