Sytuacja militarna na Ukrainie, 19 marca 2022 (iswnews.com)

UKR202200305-20220319

Analitycy Islamic World News po 14 dniach zaktualizowali mapę całej Ukrainy. Nabytki terenowe wojsk FR nie są imponujące, ale należy brać pod uwagę ogromną trudność prowadzenia walk z przeciwnikiem, który wykorzystuje ludność rosyjską Noworosji w charakterze żywych tarcz. Ludność, którą armia FR stara się oszczędzać z oczywistymi skutkami dla tempa operacji i własnych strat. Operacja tego typu wymaga zaangażowania bardzo dużych sił piechoty i jest oczywiste, że relatywnie nieliczna armia FR może sobie pozwalać na takie działania jedynie na ograniczonym obszarze. Rzut oka na animację powyżej pozwala na zorientowanie się w sytuacji. W odróżnieniu od map prezentowanych w mediach polskojęzycznych (gdzie np. Mariupol wciąż ma połączenie z terytoriami kontrolowanym przez Ukrainę, podczas gdy znajduje się około 60 km za linią frontu), na mapie powyżej pokazano, które tereny są bezspornie pod kontrolą sił FR, ŁRL i DRL. Zmiany, jakie da się natychmiast zauważyć względem poprzedniej mapy (z 05.03.2022), to mozolne „czyszczenie tyłów”. Widać jednocześnie, że do „wyczyszczenia” zostało sporo „kieszeni” i „nawisów”. Wszystko wskazuje na to, że Rosja będzie tą wojnę prowadzić metodycznie opanowując terytorium Ukrainy i niszcząc siły ukraińskie częściami, lokalnie. Taką logikę działań narzuca właśnie szczupłość sił rosyjskich w stosunku do terytorium objętego działaniami zbrojnymi. Oznacza to dla Rosji długą wojnę i duże ryzyko strategiczne. Warto zapoznać się z poprzednimi raportami (odsyłacze na końcu), które – zawierają więcej informacji o rzeczywistej sytuacji militarnej niż wszystkie programy informacyjne serwowane od 24.02.2022 Polakom przez absolutnie wszystkie media – od „prawa” do „lewa”. Zaskakująca jest homogeniczność przekazu medialnego i stanowisk całej polskojęzycznej klasy politycznej – od „lewicy” przez PO i PiS po „Konfederację i ‚narodowców'” … Zapraszam do lektury …

Przegląd najnowszych zmian sytuacji militarnej na północnym, wschodnim i południowym froncie Ukrainy do 19 marca.

Na froncie północnym sytuacja militarna na froncie kijowskim i czernihowskim prawie się nie zmieniła, a walki toczą się wokół Kijowa. Wygląda na to, że armia rosyjska nie ma obecnie poważnych zamiarów przeniknięcia do Kijowa, a wszystkie ruchy zmierzają do oblężenia miasta.

Na froncie zachodnim sytuacja wojskowa na frontach w Sumach i Charkowie pozostaje bez zmian.

Na froncie południowo-wschodnim, pod kontrolą rosyjską znajduje się miasto Izyum na trasie Charków-Donieck oraz miasto Rubieżne na północ od Sewerodoniecka. Miasto Siewierodonieck jest na skraju całkowitego oblężenia, a miasta Słowiańsk i Kramatorsk są kolejnymi celami wojsk rosyjskich na tej osi.

Na froncie południowym trwają starcia w nadmorskim mieście Mariupol, gdzie wojska rosyjskie i donieckie nacierają na dzielnice miasta.
W obwodach mikołajowskim i chersońskim armia ukraińska rozpoczęła kontratak w celu odzyskania utraconych pozycji na wschód od Mykołajewa. Z drugiej strony, armia rosyjska tworzy pozycje wojskowe i wysyła sprzęt w celu rozpoczęcia nowej operacji wojskowej na tej osi (Światowid: strona rosyjska idąc na Krzywy Róg i Nikopol oparła prawą flankę o Dniepr osiągając wysokość Energodaru na prawym [zachodnim] brzegu).

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich 10 dni postępy armii rosyjskiej uległy spowolnieniu, cele są osiągane powoli, a ataki rakietowe na infrastrukturę i bazy wojskowe Ukrainy nasiliły się. Oczywiście, nie oznacza to, że Rosja poniosła porażkę i że sytuacja na frontach zmieniła się na korzyść armii ukraińskiej. Wbrew temu, co podają media głównego nurtu (MSM: main stream media) o wysokich stratach w sprzęcie i w ludziach wśród armii rosyjskiej, rzeczywistość na miejscu jest zupełnie inna, a sytuacja na frontach jest korzystna dla armii rosyjskiej. Wojska rosyjskie poniosły już duże koszty, ale Ukraina i jej wojska poniosły znacznie większe straty. Od rozpoczęcia wojny minęły 23 dni, a większość infrastruktury wojskowej i gospodarczej Ukrainy została zniszczona przez rosyjskie pociski rakietowe, a jeśli wojna będzie trwała nadal, Ukraina zostanie praktycznie zniszczona. (Światowid: dziwne stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że wojska FR unikają atakowania infrastruktury cywilnej, zaś główne zniszczenia infrastruktury cywilnej – mostów, wodociągów, elektrociepłowni, gazociągów to dzieło armii ukraińskiej, stosującej w Noworosji taktykę „spalonej ziemi”, szczególnie w rejonie Donbasu.)

Sytuacja militarna na Ukrainie, 19 marca 2022 (kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze 7005 ✕ 4759 ✕ 4.13 MB)

Tłumaczenie za:
Latest Military Situation in Ukraine, 19 March 2022 (Map Update)

Czytaj także (poprzednie raporty ISWNews):
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 5 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s