RYBAR: Czy odwrót rosyjskich sił spod Charkowa zakończy się kolejnym masowym mordem prorosyjskiej ludności przez banderowców, jak w Buczy?

Poniżej tłumaczenie najnowszych informacji o rozwoju sytuacji na froncie w dniu 10 września 2022, autorstwa zespołu RYBAR. Tłumaczę je jako uzupełnienie komentarzy I. Girkina [poprzednie części: 6-7 września 2022, 7-8 września 2022, 9-10 września 2022]. Wpisy w porządku chronologicznym, od najstarszych do najnowszych).
Ofensywa ukraińska na „przyczółek chersoński” nie skończyła się. Natarcie ukraińskie w rejonie Charkowa trwa. Strona rosyjska opuściła Izjum i odeszła za rzekę Oskoł. To już jest klęska o skali operacyjnej. Szykują się natarcia na kolejnych odcinkach frontu, obsadzonych skrajnie zaniedbanymi przez Kreml formacjami (ich stan I. Girkin ocenia jako zbliżony do tego: 5., 6.), głównym „kandydatem” jest rejon Uglegorska [Углегорск], gdzie już zaobserwowano koncentrację znacznych sił ukraińskich. Ta klęska oznacza utratę inicjatywy strategicznej, której przez najbliższe pół roku odzyskać się nie da, nawet jeśli niekompetentne władze FR wprowadzą mobilizację już jutro. A mobilizacja przemysłu, mobilizacja zasobów ludzkich nie następuje z dnia na dzień. Szczególnie w sytuacji braku kadr zdolnych tym procesem zarządzać – a ostatnie pół roku dowiodło dobitnie, że ta administracja takich kadr nie posiada w swoim składzie – a kadr spoza swojej kasty dopuścić nie zamierza. Jak pisałem – ci „niesamowici ludzie” budowali wirtualną rzeczywistość dla całego narodu przez ostatnie 20 lat. Dziś chyba sami tkwią w jakiejś własnej wirtualnej rzeczywistości.

Zaczyna się spełniać czarny scenariusz Andrieja Morozowa:

Brak mobilizacji w RF – front nie tylko się zatrzyma, ale miejscami zacznie się powoli poruszać w przeciwną stronę. Przy dźwiękach eksplozji Kalibrów świszczących nad głowami Ukropów w locie gdzieś tam na ich tyły.

Sądzę, że każdy powinien się zapoznać również z tekstem Andriej Morozow: Zbliża się Verdun XXI w. O błędnych decyzjach na szczeblu strategicznym i ich przyszłych krwawych dla Rosjan skutkach.

Dlaczego nagle tłumaczę RYBAR-a? Ponieważ dotychczas RYBAR trzymał linię ideologiczną Kremla i narracji Sołowiowa. A oto – po ostatnich wydarzeniach pojawia się nawet na tym „politycznie poprawnym” kanale bardzo ostra krytyka. O cóż ekipie RYBAR-a chodzi? O prorosyjską ludność na terytoriach odbijanych właśnie przez Ukraińców. Tych ludzi czeka masakra. Taka jak w Buczy, zamieniona przez aparat propagandy w „rosyjską zbrodnię” albo taka, na jaką „zachód” pozwalał przez lata 2014-2022 na terytoriach południowo-wschodnich Ukrainy, gdzie mordowano prorosyjskich mieszkańców po cichu, na mniejszą salę, ale nie tak detaliczną jak w Kijowie, gdzie ginęli pojedynczy politycy, pisarze i dziennikarze. Rosyjskości na tych terenach zostanie odcięta głowa, jak w 1939 r. w Polsce w ramach „Akcji AB”. Część osób szczególnie zagrożonych zdołała uciec, ale wobec lawinowego procesu rozpadu linii obrony rosyjskiej – były to jednostki, może setki. A zagrożone są tysiące. Poniżej opisano „grupy ryzyka”.
Ekipa RYBAR-a upomina się także o poległych w spalonych na początku SWO kolumnach pancernych i zaopatrzeniowych, o bezsensownie poległych pod Kijowem tylko po to, by odstąpić stamtąd w ramach „gestu dobrej woli”. O nauczycieli – obywateli ukraińskich, którzy mieli uczyć wg rosyjskich programów – i odbyli już odpowiednie kursy – po czym zostali porzuceni przez uciekającą armię. O policjantów, którzy utrzymując porządek publiczny w miastach pod zarządem wojsk FR teraz są narażeni na procesy o zdradę i kolaborację. I o los osób, które mogą zostać zamordowane jako „kolaboranci” za to tylko, że przyjęli od wojsk rosyjskich pomoc humanitarną (głównie żywność). Wśród uczciwych Rosjan narasta rozgoryczenie polityką i decyzjami militarnymi władz od początku wojny. Dlatego tłumaczony poniżej tekst jest dla mnie nie tylko podsumowaniem zdarzeń na froncie, ale i informacją o zmianie nastrojów wśród „stalowego jądra zwolenników SWO”. Na chwilę obecną pojawia się ryzyko, że SWO – zamiast wspomóc odrodzenie rosyjskiej tożsamości, tłumionej przez 8 lat na południowym wschodzie Ukrainy na wszelkie sposoby – od administracyjnych po zabójstwa, skończy się masowym eksodusem Rosjan z ich ziemi rodzinnej i/lub czystkami etnicznymi dokonywanymi przez banderowców. Czyli – niewyobrażalną dotąd katastrofą. Jeśli dojdzie do masowego eksodusu, to dostaniemy „ziemię bez ludu” – czyli zaczyn pod budowę Nowej Chazarii. Oby tak się nie stało. Jak pisuje Roman Doniecki – „miejmy wiarę w rosyjskiego żołnierza i rosyjskie oręże”.


Rozpoczęły się czystki na terenach obwodu charkowskiego

Rybar, przedruk z DailyWar

Rozpoczęły się czystki na terenach obwodu charkowskiego, które jeszcze latem wymieniane były jako nic innego jak obwód charkowski Federacji Rosyjskiej [Ś.: !!!].

SBU terroryzuje ludność, trwają aresztowania. Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy wkrótce zobaczyli Buczę 2.0. Przynajmniej nazistowskie kanały (jak kanał Azowa) nawołują do mordów, a jeden „wolny i niezależny” fotograf wprost pisze, że powinniśmy „dokumentować zbrodnie rosyjskiej armii”.

W związku z tym zupełnie nie rozumiem hurra-patriotycznych wpisów naszych celebrytów, szefów kanałów i innych osób w stylu „odzyskamy to wszystko, panikarze, po co robicie zamieszanie!”.

Oczywiście, że odzyskamy. Terytoria. Nie było co do tego nawet chwili wątpliwości.

A życie tych, którzy tam zostali – czy je też odzyskamy? A wskrzesimy chłopaków, którzy polegli w bezsensownych rajdach kolumn na początku lutego, pomylonych wyjazdach-gestach dobrej woli w marcu, i teraz w „przegrupowaniach” [Ś.: eufemizm rządowych mediów FR na trwający pod Charkowem odwrót]?

A zaufanie prorosyjskich obywateli Ukrainy? W Chersoniu na przykład ludzie są na celowniku. Mimo że tamtejsza obrona jest silna i nikt nie zlekceważył groźby kontrataku AFU, nie przekłamywał meldunków i nie zgłaszał pełnego składu osobowego. Mimo, że nawet zniszczyono to zagrożenie kontrofensywą, ludzie nadal są zaniepokojeni.

A co dopiero rodziny i bliscy dwóch znanych już SOBRów. Otoczeni, bez łączności, martwi, nie martwi. To jest osobna historia.

Chłopcy, którzy są teraz na linii natarcia AFU. Nikt, nawet najbardziej uparci Ukraińcy nie mają wątpliwości co do waszego ducha walki, motywacji i siły. Nie ma na was ani jednej skargi – jesteście Bohaterami.

Ale jak mawiał pewien znany łysy bloger, bohaterstwo jest konsekwencją spieprzenia roboty przez kogoś wyżej. [Ś.: trafna uwaga – powinna być przypominana Polakom przy okazji każdej rocznicy Powstania Warszawskiego i „września 1939”]

MON, ty nasze ojczyste MON. Nie ma na świecie osoby, która bardziej chciałaby widzieć Cię super sprawnym, rozbijającym wrogów i przerażającym potencjalnych przeciwników jak Rybar, kanały Szarej Strefy [Grey Zone], Informator Wojenny [Военный Осведомитель], Starsze Eddy [Старше Эдды], Zawróceni na wojnę [Повернутые на войне], Mądrości Jarosława [Грамоты Ярослава] i wielu, wielu innych. Ale nie da się w kółko wchodzić na grabie. Ku*wa, to się ciągnie od Syrii…

Apokalipsa nastąpi, a za kilka dni będzie komunikat prasowy: „W ostatnich dniach tego świata i przegrupowania ludzkości w raju, miasta NOWY JORK, SAMARA i BERLIN spłonęły w ognistej szarości. Zniszczono ponad miliard nazistowskich grzeszników i 480 pojazdów pancernych bojowników, których skazano na trzeci krąg piekła”.

Przelało się. Ale przeczuwam, że jeszcze sporo wykipi.

Telegram, Readovka, https://t.me/readovkanews/41543

Komendant policji w Balaklei zatrzymany przez SBU za „współpracę” z rosyjskimi wojskami – Ukraińskie wojsko represjonuje każdego, kto popiera rosyjską armię i poglądy

Na terytorium Balaklei, o którego zdobyciu poinformowały dziś Siły Zbrojne Ukrainy, ukraiński GBR [ГБР] (odpowiednik SBU) zatrzymał komendanta policji miasta, który nie zdążył w porę ewakuować się na terytorium ŁRL. Jest on oskarżony o „współpracę z okupantami”, a jego sprawą zajmuje się charkowska prokuratura obwodowa.

Zaraz po zajęciu miasta SBU rozpoczęły represje wobec ludności, która nie zdążyła się ewakuować i była podejrzana o „kolaborację”. Są zatrzymywani i poddawani badaniom pod kątem ich „poglądów politycznych”. Aresztowaniu podlegają wszyscy, którzy według nich mają prorosyjskie poglądy i współpracowali z naszym wojskiem, od nauczycieli, którzy zostali przekwalifikowani w Rosji i rozpoczęli pracę w szkołach, po tych, którzy przyjęli rosyjską pomoc humanitarną. [Ś.: nowa Bucza już za rogiem … ciekawe kiedy dowiemy się, jak to rosyjscy ludożercy wymordowali nauczycieli …]
Źródło: t.me/readovkanews/41543

Rybar, 2022.09.10 20:09:29


Ofensywa w Donbasie: sytuacja na wschodzie Ukrainy do końca 10 września 2022 r.

W kierunku Charkowa [Харьков]:

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zostały wycofane z dużej części wyzwolonych terytoriów obwodu charkowskiego, aby zachować życie personelu militarnego i uniknąć ofiar [Ś.: !!!].

W chwili obecnej jednostki Rosyjskich Sił Zbrojnych utrzymują obronę wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Oskoł. Poszczególne grupy manewrowe AFU rzekomo docierają do granicy rosyjskiej, ale w rzeczywistości potwierdzona strefa warunkowej kontroli AFU jak na razie pozostaje do linii Chotomla- Bolszoj Burłuk [Хотомля — Большой Бурлук].

Rosyjskie wojska próbują ustabilizować linię frontu, zabezpieczając szlaki ewakuacji uchodźcom.

Na kierunku Liman [Лиман]:

Ukraińskie siły zbrojne sforsowały Siewierski Doniec od strony Rajgorodku [Райгородок] i podjęły próbę zajęcia [Krasnego] Limanu [Лиман]. Pomimo wycofania jednostek MCzS i MWD [ МЧС, МВД], jednostki rosyjskie [Ś.: zdaniem Andrieja Morozowa armia regularna FR „dała nogę”, a linię frontu trzymają „milicjanci” i BARSy] nadal utrzymują kontrolę nad Limanem i ostrzeliwują przeciwnika, odstraszając go na linii Staryj Karawan – Dibrowa – Oziornoje [Старый Караван — Диброва — Озерное].

W kierunku Ługańska [Луганск]:

Media ukraińskie i organa wojny informacyjnej rozpowszechniają fałszywe informacje o zajęciu przez AFU Swatowa [Сватово], Kremennej [Кременная], Lisiczańska i Siewierodoniecka. Wszystkie osady są pod kontrolą sił alianckich.

W kierunku Soledar [Соледар]:

Ukraińskie siły zbrojne próbują sforsować obronę rosyjskich sił zbrojnych i jednostek wojskowych LNR w pobliżu wsi Spornoje [Спорное]. Linia frontu pozostaje bez żadnych zmian, wszystkie ataki zostały odparte.

Wciąż pojawiają się niepotwierdzone doniesienia o posuwaniu się CzWK „Wagner” [«ЧВК Вагнер»] i zajęciu stacji Majorskiej przez siły sojusznicze.

Na kierunku Donieckim [Донецк]:

Jednostki NM DNR zakończyły pełne przeczesywanie tzw. „mrowiska” w pobliżu pasa startowego lotniska w Doniecku.

Na kierunku Ugledar [Угледар]:

AFU ściąga siły do Ugledaru i przygotowuje się do próby przełamania rosyjskich linii obronnych. Generalnie może to być próba uprzedzenia wycofania rosyjskich rezerw i sił uderzeniowych AK 3 na tym kierunku. W każdym razie po stronie rosyjskich sił zbrojnych jest silne ugrupowanie.

Na kierunku zaporoskim:

AFU ściąga swoje rezerwy w rejon Oriechowa [Орехова ] i przygotowuje się do ofensywy na Rabotino i Nesteriankę [Работино и Нестерянку]. Po stronie Sił Zbrojnych Rosji koncentracja wojsk rosyjskich w tym rejonie wzrosła około trzykrotnie.

Powyżej – fragment mapy. Cała mapa w pełnym wymiarze: [RU, EN]

2022.09.10 21:45:02


Wesprzyj projekt Rybar
Zespół @rybar pracuje na zasadzie wolontariatu: od początku NWO musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych źródeł utrzymania i poświęcić się całkowicie frontowi informacyjnemu. Wasza pomoc jest dla nas bardzo ważna: bez Was nie jesteśmy w stanie przetrwać z powodu braku rządowego wsparcia.

2022.09.10 22:18:15


Natarcie AFU na kierunku charkowskim

Kroniki walk 10 września 2022 r.

  • Piątego dnia ofensywy w rejonie Charkowa AFU otworzyła kolejny front. Po sforsowaniu Dońca Siewierskiego pod Rajgorodkiem [Райгородок] ukraińskie siły zbrojne podjęły próbę szturmu na Krasnyj Liman i Jampol [Красный Лиман и Ямполь]. Jednostki rosyjskie odparły atak na obrzeżach Krasnego Limanu i zatrzymały wroga na linii Stary Karawan-Brusówka-Dibrowo [Старый Караван — Брусовка — Диброво].
  • Dowództwo Sił Zbrojnych Rosji podjęło decyzję o oszczędzeniu życia personelu zgrupowania wojsk rosyjskich w Izjum [ale niekoniecznie – prorosyjskich cywilów, którzy zostaną w mieście, a niekoniecznie wszystkim zapewniono możliwość ewakuacji … Bucza 2 już za chwilę …]. Do południa większość wojsk rosyjskich opuściła przyczółek w Izjum i wycofała się za rzekę Oskoł.
  • Część jednostek rosyjskich sił zbrojnych do ostatniej chwili pozostała w okolicach Izjum, osłaniając odwrót głównego zgrupowania sił i powstrzymując przeciwnika na bliskich podejściach.
  • Na północ od Kupiańska [Купянск] rosyjskim siłom zbrojnym nie udało się ustabilizować frontu. AFU kontynuowało natarcie zarówno od strony Kupiańska, jak i zbiornika Печенежское. Do południa Bolszoj Burłuk [Большой Бурлук] był zajęty.Dowództwo rosyjskich sił zbrojnych podjęło podobną decyzję o wycofaniu oddziałów trzymających obronę zarówno w samym Kupiańsku, jak i na północ od niego.

Jednostki Sił Zbrojnych RF stopniowo wycofywały się aż do Wołczańska, zapewniając ewakuację uchodźców.

Zamiarem rosyjskich sił zbrojnych jest próba ustanowienia stabilnej linii obrony wzdłuż rzek Oskoł i Siewierski Doniec. Przegrupowywane są jednostki wycofane z Balaklei, Kupiańska i Izjum, wprowadzane są rezerwy.

Ludność prorosyjska ucieka na terytorium Rosji zarówno z obwodu charkowskiego, jak i północnych obwodów ŁRL. Ukraińskie brygady filtracyjne wchodzą do osiedli zajętych przez AFU. Celem jest zniszczenie prorosyjskich działaczy i nauczenie ludzi, by pod groźbą śmierci bali się wspierać Rosję. Na utraconych terenach obwodu charkowskiego nastały mroczne czasy.

Wszystkie nasze filmy zamieszczamy na naszym kanale na RuTube

@rybar

*Wsparcie: 4377 7278 0407 7977 | 0x4739352b67Da6F4064757627D92A08EaDd3fb6b6 (ETH) | 33i1BwMuzeYTAUNtiLa6CjvaHtTVYNJfnp (BTC)
2022.09.10 22:18:20

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s