Igor Girkin: Ukraińcy rozwijają sukces w rejonie Balaklei. Prawdziwa sytuacja na froncie 7-8 września 2022. Cele sił ukraińskich. Bezczynność rosyjskiego dowództwa?

Poniżej tłumaczenie najnowszych informacji o rozwoju sytuacji na froncie w dniach 7-8 września 2022, autorstwa Igora Girkina [zalecam lekturę tego tekstu najpierw: poprzednia część – 6-7 września 2022]. Tym razem bez źródeł nieoficjalnych. Ofensywa ukraińska na „przyczółek chersoński” nie skończyła się – i wygląda na to, że się nieprędko skończy. Podobnie natarcie ukraińskie w rejonie Charkowa. Zaczyna się spełniać czarny scenariusz Andrieja Morozowa:

Brak mobilizacji w RF – front nie tylko się zatrzyma, ale miejscami zacznie się powoli poruszać w przeciwną stronę. Przy dźwiękach eksplozji Kalibrów świszczących nad głowami Ukropów w locie gdzieś tam na ich tyły.

Dlaczego dzieje się to, co widzimy – zostało wyjaśnione przez I. Girkina w poprzednim tekście – bardzo ważny fragment opisuje stan wojsk FR-ŁDRL na odcinku chersońskim (i charkowskim): 5., 6.. Sądzę, że każdy powinien się z tym opisem zapoznać. Również ten problem był dawno zgłoszony przez A. Morozowa (Andriej Morozow: Zbliża się Verdun XXI w. O błędnych decyzjach na szczeblu strategicznym i ich przyszłych krwawych dla Rosjan skutkach.)

I. Girkin tym razem nie zaopatrzył tekstu w mapki, więc wrzucam parę mapek od RYBAR-a (t.me/rybar ) i jedną starą od I. Girkina.


Igor Girkin (pseudonim Igor Strielkow).
Jeśli chodzi o sytuację na kierunku Balakleja-Izjum, to nie mam dzisiaj własnych informacji.
Analiza źródeł otwartych pozwala nam ze względną pewnością wyciągnąć następujące wnioski:
1. Przeciwnik osiągnął sukces operacyjny na głównym kierunku uderzenia i rozwija ofensywę na południe od Wołochowego Jaru [Волохов Яр]. Obecnie walki toczą się na północ od osiedli Wiesieloje i Kunyje [Весёлое и Кунье], co oznacza, że AFU postawiło sobie za cel zdobycie najważniejszego węzła drogowego (dla naszych wojsk do utrzymania Balaklei i całej powstałej tam”kiszki” zajętej jeszcze przez Siły Zbrojne RF). Ofensywa toczy się wzdłuż głównej autostrady Czugujew-Izjum [Чугуев-Изюм], co umożliwia bezpośrednie zaopatrzenie nacierającej grupy i zwiększenie jej sił na głównym kierunku natarcia. Jeśli wróg zdobędzie ten węzeł drogowy (Czugujew-Izjum i Balakleja-Czistowodka [Балаклея-Чистоводовка]), to nie tylko Balakleya, ale i wszystkie nasze zgrupowania w jej rejonie i na południe znajdą się w operacyjnym okrążeniu (w ogóle bez utwardzonych dróg, łączących z „wielkim krajem”).

2. Przeciwnik – po niepowodzeniu pierwszych ataków bezpośrednio na Balakleję – ogranicza się do blokady garnizonu. Jednocześnie oczyszczane jest terytorium na tyłach grupy uderzeniowej, która przebiła się na południe i wschód. Nie wiem, czy jakieś nasze jednostki tam pozostały (okrążone na północny zachód od Szewczenkowa [Шевченково]).
Na kierunku wschodnim przeciwnik stara się poszerzyć „gardło” swojego przełamania, próbując zdobyć Szewczenkowo lub obejść je z flanki. W przypadku powodzenia, przeciwnik nie tylko wyeliminuje zagrożenie dla swojej lewej flanki, ale również zacznie zagrażać przebiciem się w kierunku Kupiańska [Купянска]. To, czy przeciwnik będzie mógł teraz utrwalić swój sukces operacyjny i dalej go rozwijać, zależy w istocie od utrzymania tego punktu.

Duża mapa w wersji rosyjskiej
4. Na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego [Северского Донца] wróg zlikwidował nasz przyczółek naprzeciwko Balaklei [Балаклея] (który najwyraźniej opuściliśmy bez poważnej walki i wycofaliśmy się do Balaklei wysadzając most). Tutaj AFU zajęło osady Nowaja (Czerwona) [Новая (Червоная)] Husarowka i Bajrak [Гусаровка и Байрак]. Ten taktyczny sukces nie stanowi istotnego zagrożenia, ale fakt zlikwidowania przyczółka usuwa wszelkie nadzieje na przeprowadzenie z niego przyszłej ofensywy. Przy czym obecnie naszym wojskom wyraźnie nie w głowie takie rozważania.

Wbrew licznym opiniom, że „wygląda na to, że na kierunku Chersońskim doszło do ‚ofensywy odwlekającej'” – uważam, że tak nie jest. Siły zaangażowane przez nieprzyjaciela na kierunku Balaklei nie przekraczają sumy sił, które nieprzyjaciel nadal używa na kierunkach Chersoń i Beryslav. Mówimy raczej o dwóch równoległych, równych co do siły uderzeniach.
A różnica między „powolnym” posuwaniem się nieprzyjaciela pod Chersoniem a szybkim przebiciem się w rejonie na wschód od Balaklei polega na tym, że ten drugi odcinek frontu był niemal całkowicie ogolony z jednostek armii kadrowej, zarówno na froncie, jak i w rezerwie. W rzeczywistości front utrzymywał tu „rzadki” łańcuch twierdz „mobików” [zmobilizowanych cywilów z ŁDNR] z kilkoma garnizonami „Rosgwardii” w dużych miejscowościach. Co doprowadziło do szybkiego przełamania i posunięcia się (na głównej linii – do 30 km w głąb) grup uderzeniowych przeciwnika, które przeszły przez niektóre miejscowości bez najmniejszego oporu (po prostu nie było komu go stawiać). I tutaj dany czynnik osobiście dla mnie (jako pracownika służb bezpieczeństwa w rezerwie) po raz kolejny potwierdza w opinii, że bez ZMIANY biznes prawie się nie kręcił.

I właśnie ten czynnik osobiście dla mnie (jako pracownika służb ochrony w rezerwie) po raz kolejny utwierdza w przekonaniu, że bez ZMIANY nasze przedsięwzięcie raczej się nie powiedzie. O ile NAWET ja osobiście otrzymałem dane o koncentracji sił uderzeniowych przez przeciwnika w danym kierunku co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem ataku. Nie mogę uwierzyć, że nasz wywiad był w stanie „przegapić” coś, co nie było tajemnicą nawet w Internecie. A jeśli wywiad wiedział, ale dowództwo nie podjęło żadnych działań, to….

2022.09.08 13:08:51


Na froncie chersońskim dzisiejsze przebicie wroga w okolicach wsi Posad-Pokrowskoje [ Посад-Покровское] miało charakter taktycznej „infiltracji”. Wioska jest w naszych rękach i podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie grup piechoty wroga, które się przedarły.

Na południe od Charkowa – jak na razie kompletny „alles kaput” [pełny rozkład/pełne załamanie] zorganizowanej obrony. Balakleja jest opuszczona przez nasze wojska. Walki toczą się na najbliższych podejściach do Kupiańska. Przeciwnik, wykorzystując mobilne DRG, dokonuje głębokich rajdów na tyły naszych zdezorientowanych sił, wywołując panikę przy użyciu niewielkich liczebnie oddziałów i rozbijając tylne punkty kontrolne oraz przechwytując drogi i kolumny transportowe. Dzięki niezawodnej łączności grupy te są wspierane punktowymi atakami rakietowymi, a nasze lotnictwo nie jest w stanie zidentyfikować w tym bałaganie „kto swój, kto wróg”, więc wróg na razie „uchodzi z życiem”. Nasze rezerwy poruszają się w rejon przełamań.

2022.09.08 20:17:11


Jako bardzo krótkie podsumowanie ostatnich dwóch dni (i nie jest to tylko moja „kanapowa” opinia):

„Przyjmijcie pierwszy kwiatuszek. Jagódki też niedługo dojrzeją”.
[Ś.: od siebie dodam, że Ukraińcy przyjrzeli się temu, co Ministerstwo Obrony FR nablefowalo na linii frontu i powiedzieli „SPRAWDZAM”. Wodza Naczelnego jak się zdaje można oszukiwać w nieskończoność i wszystko „kupi”, niestety wróg od czasu do czasu powie „sprawdzam”, a wtedy za blefy naczalstwa płacą krwią żołnierze. Jeszcze trochę takich „blefów”, jeszcze trochę nadużyć zaufania żołnierzy i zobaczymy powtórkę z roku 1917.]
2022.09.08 20:18:06Wersja EN dużej mapy
Wersja RU dużej mapy
Źródło mapy: Rybar 2022.09.08 21:38:15
P.S.
И.Стрелков. Что несет нам осень? И. Гиркин про Балаклею последнее Прямой эфир Игоря 8 сентября

Jedna myśl w temacie “Igor Girkin: Ukraińcy rozwijają sukces w rejonie Balaklei. Prawdziwa sytuacja na froncie 7-8 września 2022. Cele sił ukraińskich. Bezczynność rosyjskiego dowództwa?

  1. Niech piekło pochłonie satanistyczną masońską dziwkę Elżbietę II wraz z jej „rodziną królewską”, a zwłaszcza całą „City of London Corporation”!

    „Wieczny odpoczynek” za rytualną ofiarę próbującą uciec nago przez okno Pałacu Buckingham, pokazaną na poniższym filmie:

    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s