Igor Girkin: Rozpoczęto trzeci etap SWO. FR wiąże własne wojska w szturmie donbaskiego rejonu umocnionego, gdy wróg próbuje likwidować przyczółek chersoński.

Poniżej najnowsze wiadomości z frontu i trochę kąśliwych uwag I. Girkina. Rzuciłem okiem jeszcze wczoraj, ale przetłumaczyć nie zdołałem, więc wiadomości wczorajsze. Na razie na southfront.org o tych informacjach – złowróżbna cisza …
Spełniają się najczarniejsze – choć oczywiste – scenariusze. Ukraińcy nacierają na prawym brzegu Dniepra (tym „na północ”, w okolicach Chersonia). Cel – izolacja i zniszczenie oddziałów FR i ŁDRL, po zniszczeniu mostów. Kiedy już Rosjanie zrobią mosty pontonowe – Ukraińcy będą mieli ułatwione przerywanie przepraw ostrzałem rakietowo-artyleryjskim. Ostatecznie, prawdopodobnie, – w „amerykańskim stylu” – zniszczą tamę kachowskiej hydroelektrowni, by utrudnić budowę przepraw pontonowych (amerykańska doktryna wojenna polega na maksymalnym niszczeniu cywilnej infrastruktury i maksymalizacji cierpień ludności cywilnej przeciwnika … tym razem oberwie się nawet – de iure – obywatelom Ukrainy). Choć obstawiałbym, że ten ruch zostawią sobie na moment, kiedy uzyskają poważniejsze sukcesy i strona rosyjska zacznie próbować na gwałt ściągać posiłki. Albo gdy rozbita strona rosyjska będzie próbowała opuszczać zagrożony przyczółek.
Igor Girkin jest optymistą, jeśli chodzi o zdolność wojsk ŁDRL do obrony nabytków w obwodzie chersońskim i zaporoskim (tak, to nie wojsko FR tam trzyma front …). Ja uważam pesymistyczny scenariusz opisany prze Romana Donieckiego za bardzo prawdopodobny. Dzielę komentarze na „Wieści z frontu” i „Szyderstwa”.

Jeśli już o szyderstwach mowa – z całą pewnością ten tekst zostanie zalinkowany na „poszukujących najświeższej prawdy” „niezależnych” stronach monitorujących konflikt na Ukrainie …


Wieści z frontu

Wreszcie! Pierwszy most drogowy na Dnieprze został wyłączony z ruchu… Prawda, że na razie w Chersoniu i to nie przez nasze wojska… Ale to dobrze – „początki zawsze są trudne”.

Władze Chersonia ujawniły nowe szczegóły dotyczące uderzenia w most w Antonowce

A bez ironii – oddziały wroga po przekroczeniu rzeki Ingulec [Ингулец] zajęły wieś Andreevka [Андреевка ] (kierunek Berysław [Бериславское ], między Snigiriowką [Снигирёвкой ] a Dawidowym Brodem [Давыдовым Бродом]). Wygląda na to, że znowu Girkin „wykrakał” (jeszcze wczoraj pisał o zagrożeniu na tym kierunku). Jak na razie nie jest dla mnie jasne, czy rozpoczęła się ofensywa AFU, czy też jak na razie tylko pojedynczy atak taktyczny.

P.S. To wciąż jest postęp taktyczny. Ukraińcy utworzyli na południowym brzegu Ingulca [Ингульца] przyczółek do dalszej ofensywy.

PS2 – Uszkodzony jest również most kolejowy. Nasze wojska zaczęły już ustawiać przeprawy pontonowe. Problem w tym, że mosty pontonowe mają znacznie mniejszą nośność i są znacznie bardziej narażone na ataki rakietowe wroga.

NEWS.ru
Władze Chersonia ujawniają nowe szczegóły dotyczące uszkodzenia mostu w Antonowce
Most w dzielnicy Antonowka w Chersoniu znalazł się wczoraj wieczorem ponownie pod ostrzałem, został uszkodzony i obecnie jest całkowicie zamknięty. Poinformował o tym Kirył Stremousow, zastępca szefa administracji cywilno-wojskowej.

Igor Strelkov 2022-07-27 16:52:42

Według nowo otrzymanych informacji, nasze jednostki kontratakują przyczółki zajęte przez wroga na południowym brzegu rzeki Ingulec [Ингулец]. Obecnie wróg został wyparty ze wsi Bielogorka [Белогорка], trwają walki o Andriewkę [Андреевку]. Przeciwnik przerzucił most pontonowy przez Ingulec [Ингулец] naprzeciwko Andreevki, a swój sprzęt przeprawił przez dostępny w tym rejonie bród.
Likwidacja przyczółków ma szczególne znaczenie w związku z oczekiwaniem na pełnowymiarową ofensywę nieprzyjaciela na froncie chersońskim, aby uniemożliwić mu późniejsze uderzenie z nich w kierunku Berysławia-Nowej Kachowki [Берислав – Новая Каховка].
(Informacja na godz. 11.00 czasu moskiewskiego)
Igor Strelkov 2022-07-27 16:53:49
Szturm na Awdiejewkę. Rozpoczęła się walka o inicjatywę.

Rosyjska myśl wojskowa podjęła więc kolejną genialną decyzję militarną – podczas gdy Ukraińcy próbują osiągnąć sukces na kierunku chersońskim (przerwanie frontu, na którym teoretycznie zapowiada się głębokie przełamanie i – co najmniej – sukces operacyjny), nasi geniusze wojskowi postanowili ponownie czołowo szturmować Awdiejewkę.
Dziś, po kilkugodzinnym przygotowaniu artyleryjskim, resztki piechoty DNR przeszły do ofensywy przeciwko niej i okolicznym „bastionom”.
Oczywiście – życzę naszym żołnierzom jak największych sukcesów. Ale nawet w najbardziej korzystnym przypadku (to znaczy – po zaciętych walkach ulicznych i walkach w głębi przygotowanej wcześniej obrony wroga, nasze siły zajmą Awdiejewkę [Авдеевку] itd.) – front będzie mógł przejść tylko na następny pas obrony wroga – czyli na tę samą linię Sławiańsk-Kramatorsk-Dróżkowka-Konstantynowka-Kurachowo [Славянск-Краматорск- Дружковка-Константиновка-Курахово]. Jest mało prawdopodobne, że głębiej.
Choć osobiście (znając stan piechoty sił zbrojnych DNR i RF) taki sukces nie wydaje mi się gwarantowany „od ręki”.

Ponieważ dziesiątki razy pisałem, że nawet całkowite „wyparcie” AFU z Donbasu (bez pokonania i okrążenia/zniszczenia skoncentrowanego tam zgrupowania) nie przyniesie zwycięstwa w wojnie, a nawet zwycięstwa zbytnio nie przybliży, muszę stwierdzić, że nasze posunięcie w „Trzecim Efektywnym Etapie SWO” wygląda jak skopiowanie „Drugiego Konkretnego Etapu” i ostatecznie (jeśli tylko się do niego ograniczy), posłuży utracie resztek najważniejszego na tym etapie konfliktu zasobu – CZASU. Nie wspominając o nieodwracalnej utracie siły żywej, która zostanie poświęcona na rzecz strategii realizowanej przez Dowództwo Sił Zbrojnych FR. Najprawdopodobniej w trakcie rozpoczętej operacji „wykończony” zostanie „trzon” naszych sił w tej wojnie – piechota Sił Zbrojnych ŁDRL. Również Ukraińcy niewątpliwie poniosą ogromne straty. Mają jednak z czego czerpać uzupełnienia [Ś.: od pół roku szkolą „terbaty” i nowe jednostki wojskowe].

W każdym razie „pauza operacyjna” najwyraźniej się skończyła. Zarówno przeciwnik, jak i nasze dowództwo wskazało, gdzie w sierpniu i wrześniu użyje głównych sił. I dopiero praktyka pokaże, czyja decyzja będzie bardziej słuszna.

Osobiście nadal jestem gotów wziąć udział w wojnie w jakimkolwiek charakterze. Co przypominam na wypadek, gdyby moja krytyka była dla niektórych zbyt irytująca. [Ś.: Igor Girkin od 24.02.2022 wielokrotnie starał się o przydział na front. W ŁRL ani DRL nie zostanie przyjęty z powodu sprzeciwu tamtejszych mafii rządzących, do wojsk FR także nie – z powodu instrukcji … samego ministra obrony. Z punktu widzenia prawa FR jest zbyt stary, by go mobilizować, zanim front dotrze do Tuły i trzeba będzie na gwałt organizować „Volkssturm”.]

Igor Strelkov, 2022-07-27 16:54:59

Tak, teraz nie ma wątpliwości – dowództwo rosyjskich sił zbrojnych „wyłożyło karty na stół” – trwa „ściśle frontowa” ofensywa wzdłuż całego frontu donieckiego – od Awdiejewki [Авдеевки] na północy do Marinki [Марьинки ] na południu. Tj. dokładnie na Awdiejewkę , Pieski, Krasnogorowkę, Marinkę [Авдеевку, Пески, Красногоровку, Марьинку]. Innymi słowy, wszystkie najbardziej ufortyfikowane pozycje wroga, jakie można sobie wyobrazić. Po raz kolejny postawiono na koncentrację artylerii w stylu „verduńskiej maszynki do mięsa generała von Falkenhayna”. [Ś.: ewidentnie naczelne dowództwo zignorowało obwieszczenie naczelnego wodza prezydenta Putina, że „frontalne ataki na ukraińskie rejony umocnione w Donbasie są niecelowe”]

Czy Awdiejewka i wszystkie inne wymienione punkty zostaną zajęte? Bardzo prawdopodobne (choć nie wiem w jakich ramach czasowych). Czy broniące ich jednostki AFU zostaną pokonane i częściowo zniszczone? – Także prawie na pewno. Ale to natarcie nie da żadnego strategicznego efektu – jeszcze raz muszę powtórzyć. Jestem pewien. Ucieszę się, gdy się okaże, że jestem w błędzie.
Należało wysłać „walec parowy” w inne miejsce.

A teraz czekajmy na rewanżowe posunięcie AFU. Oni również powinni w najbliższym czasie rozpocząć swoją ofensywę. Z 90% prawdopodobieństwem będzie to na froncie chersońskim (ewentualnie na zaporoskim też). Mam powody, by mieć nadzieję, że uda im się „nie za bardzo” lub wcale. Ale zobaczymy.

Igor Strelkov, 2022-07-27 18:10:23

Szyderstwa

MSZ ostrzegło Kijów o konsekwencjach użycia amerykańskich MLRS na terytorium Rosji

Czyli „partnerzy” już niedługo ich użyją… Trzeba przecież „wymacać czerwone linie” naszych „VIPów”.
Uważam, że najpoważniejszymi skutkami ostrzału będzie ewakuacja administracji prezydenckiej, rządu i zgromadzenia federalnego na (lub nawet za) Ural. Zakładam, że przerazi to partnerów i jakiś emerytowany sierżant sztabowy armii amerykańskiej napisze analityczny artykuł (który przez dwa dni będzie cytowany przez nasze media głównego nurtu) mówiący, że „Putin już pokonał Bidena”.
Igor Strelkov 2022-07-27 18:09:46

Nie wiem, czy Rosja otrzyma irańskie ciężkie drony uderzeniowe, czy nie, ale osobiście poprosiłbym Iran o wydzierżawienie ich ministra obrony, któremu udało się zaopatrzyć irańskie siły zbrojne w tysiące wielozadaniowych dronów własnej produkcji.
A ja zamiast niego dałbym im naszego ukochanego sklejkowego Marszałka. Jest bardzo dobrym snycerzem… I jestem pewien, że w irańskiej armii nie ma lub jest bardzo mało pasterzy reniferów (jedyna specjalność wojskowa Shoigu) [Ś.: patrz też moja anegdotka na końcu poprzedniego tekstu].

Stepan Demura
[VK] W drodze: Rosja otrzyma partię irańskich dronów bojowych Shahed-129

Dron jest zdolny do przenoszenia 4 inteligentnych pocisków Sodid 345 o łącznej masie 400 kg. Służy do prowadzenia rozpoznania, niszczenia pozycji wroga, fotografowania stanowisk i przekazywania danych do dowództwa…

Igor Strelkov 2022-07-27 16:54:20

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s