Ukraina: 28 dzień operacji, 23.03.2022, Miesiąc wojny – oczywiste wydarzenia i nieoczywiste konsekwencje [wideo PL, southfront]

Nie chce mi się pisać nowego wstępu, w zasadzie wklejam poprzedni – dalej aktualny, w końcu – co się od wczoraj zmieniło w polińskich mediach w sprawie „rzetelności dziennikarskiej”? … Komentarz do wideo – zaczynam mieć problemy z tymi mapkami. Proszę spojrzeć – na mapie z ISWNews.com (raport z 10.03.2022) mamy „ściętą” tą mackę, która sięgała do Wozniesienska na północ od Mikolajewa. Tu – ona dalej istnieje … Druga sprawa – Rosjanie „wyrównali front” – i doszli prawym brzegiem Dniepru na wysokość Energodaru, posuwając się w kierunku Krzywego Rogu i Nikipola (mimo wirtualnej ofensywy ukraińskiej na tamtym odcinku frontu …). Na północy znaczna część „kieszeni” została już „wymieciona”. A w filmie – mapka dalej przedstawia sytuację sprzed 10 dni … Mapy ISWNews są robione bardzo zachowawczo – pojawiają się z opóźnieniem dlatego, że zespół opracowujący je przeprowadza weryfikację informacji (tereny, o których obie strony mają przeciwstawne opinie, co do tego kto je kontroluje są znaczone tam na pomarańczowo). Aktywiści rosyjscy opracowujący te mapki dla southfront zrobili się leniwi … Mimo tych mankamentów – jest to jakaś pigułka obiektywnych informacji, dla których nie mamy tak naprawdę żadnej alternatywy. Przejrzałem wczoraj „Wykop”, by zobaczyć, jakie „niezależne wieści” rozpalają wyobraźnię polskich poszukiwaczy prawdy przez wielkie „P” – okazuje się, że (w wirtualnej rzeczywistości „wykopowych” trolli) trwa właśnie kontrofensywa wojsk Kijowa i rosyjskie zgrupowanie otaczające stolicę od wschodu zostało wzięte w kocioł na miarę co najmniej stalingradzkiego … Równie dobrze mógłbym czytać odloty na niepoprawni.pl albo włączyć TVPInfo …
Mimo opisanych mankamentów „mapkowych” zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). Nie żartuję tu, praktycznie wszystko, co jest opowiadane w polskojęzycznych mediach na temat tego konfliktu to po prostu fabrykacje. Od inscenizowanych scenek, kręconych przez SBU (jak np. te słynne ujęcia kobiet wynoszonych ze szpitala położniczego w Mariupolu, który „Azow” wysadził na polecenie Kijowa, by nakręcić filmiki propagandowe … ponad tydzień po tym, jak „Azow” wyrzucił ze szpitala cały personel i wszystkie pacjentki, robiąc tam swoją redutę; uciekinierzy z Mariupola oskarżają siły Zełenskiego o ostrzał dzielnic mieszkaniowych z artylerii czołgowej i stromotorowej – zbrodnie wojenne popełniane wyłącznie po to, by kręcić materiały propagandowe demonizujące stronę rosyjską rozpowszechniane w internecie i za pośrednictwem wszystkich „zachodnich” mediów [linki: 1, 2, 3, 4]), po zdjęcia z zupełnie innych miejsc i kręcone w zupełnie innych okolicznościach. Podobne zjawiska znamy i z historii agresji USA i Niemiec na Serbię, kiedy powstała „wirtualna rzeczywistość”, w której Serbowie zjadali albańskie i muzułmańskie dzieci wprost z inkubatorów – i z własnej historii, kiedy to gazety II RP we wrześniu 1939 ogłaszały rychłe pobicie Hitlera polskimi siłami – w końcu w gazetowej propagandzie cały czas gromiliśmy hitlerowskie wojska …
Poniżej transkrypt. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.
Jeszcze mała uwaga – moje konto na bitchute, na którym dotychczas publikowałem materiały wideo zostało zablokowane (trwale) bez podania uzasadnienia, brak odpowiedzi na maile wysyłane na adresy mailowe „support@” i „report@”. Wszystko wskazuje na to, że BitChute ma „wolność słowa” na sztandarach i „w głębokim poważaniu”, jak każde przedsięwzięcie trzęsące portkami przed ADL (konto zablokowali parę minut po opublikowaniu tego wideo – kolejny dowód, że żyjemy w zakamuflowanym pejsatym totalitaryzmie). Ok, wypromuję tyle kanałów ile będzie trzeba, są platformy poza waszym zasięgiem, droga cenzorska swołoczy – choćby rutube.ru, gdzie mam już konto zapasowe … Tymczasem korzystam z gościnności Japończyków (Arigato gozaimasu, Nihon! Bitchute & ADL, go to hell!)


W ciągu miesiąca działań wojennych na Ukrainie armia rosyjska przejęła kontrolę nad znaczną częścią kraju i najwyraźniej zakończyła pierwszy etap operacji. Uderzenia rosyjskich sił powietrznych i pocisków precyzyjnego rażenia spowodowały ogromne zniszczenia w infrastrukturze wojskowej Ukrainy.

Jednocześnie oceny rosyjskich sukcesów są zróżnicowane. Niektóre wojskowe struktury analityczne i eksperci twierdzą, że walczące strony znalazły się w sytuacji patowej. Z kolei ukraińska propaganda trąbi o rosyjskiej porażce. W rzeczywistości, w ciągu 30 dni wojny Rosjanie przejęli kontrolę nad tysiącami kilometrów ukraińskiego terytorium. Żaden kontratak AFU nie przyniósł sukcesu. Najbardziej gotowe do walki jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy znajdują się w pełnym lub częściowym okrążeniu. Wojska rosyjskie stacjonują na obrzeżach stolicy.

Najważniejszym obszarem działań wojennych 24 marca jest półmilionowe nadmorskie miasto na południowym wschodzie kraju, Mariupol, gdzie nadal stawiają opór resztki okrążonej 14-tysięcznej grupy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ministerstwa obrony Rosji i DRL twierdzą, że 70 procent miasta znajduje się pod kontrolą sił sojuszniczych. Ponad połowa zgrupowania AFU w mieście została zniszczona.

Mariupol cieszy się złą sławą jako stała baza skrajnie prawicowej neobanderowskiej jednostki AFU, pułku Azow. Żołnierze pułku Azow byli wielokrotnie skazywani za zbrodnie przeciwko miejscowej ludności, w tym za tortury, masowe rozstrzeliwania i rabunki. Pojawiły się doniesienia, że bojownicy z Azowa dostali ostatnią szansę na złożenie broni i od 24 marca oddziały DRL, które przeszukują miasto, przestaną brać jeńców.

Na wschodzie Ukrainy terytoria obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie wcześniej powstały samozwańcze republiki DRL i ŁRL, są obecnie niemal pod kontrolą oddziałów Federacji Rosyjskiej, DRL i ŁRL.

W regionie Donbasu najtrudniejszymi polami walki są miejscowości Maryinka, Awdijiwka i Peszki, które znajdują się na północny zachód od Doniecka.

Główne siły LPR są zaangażowane w operację okrążenia obwodu sewerodonieckiego i liziczańskiego. Jednocześnie kontynuują ofensywę w kierunku Popasnej, Bachmuta i Soledaru w celu oskrzydlenia zgrupowania AFU w Sewerodoniecku od południa i południowego zachodu.

Z kolei jednostki rosyjskie nacierają w rejonie Izyum w kierunku Sławiańska i Kramatorska, aby oskrzydlić całe zgrupowanie AFU w tym regionie. Dziś walki toczą się we wsi Kamenka. Przełamanie ukraińskiej obrony w tym rejonie doprowadzi do wkroczenia wojsk rosyjskich na głębokość operacyjną obrony Sił Zbrojnych Ukrainy do 25-30 km na południe i południowy wschód.

W rejonie Kijowa wojska rosyjskie prowadzą operacje na poziomie taktycznym w celu uszczuplenia potencjału militarnego AFU w tym regionie. Porażka w bitwie o Kijów byłaby decydującym ciosem dla całej państwowości ukraińskiej. Dlatego też dowództwo AFU jest zmuszone do utrzymywania tam wojsk i podejmowania prób kontrataków, które prowadzą do ciężkich strat.

Podobna taktyka rosyjska stosowana jest na południowym zachodzie Ukrainy, w obwodach mikołajowskim i odeskim. Obecność rosyjskich sił lądowych w bezpośrednim sąsiedztwie Nikołajewa nie pozwala AFU na przerzucenie sił i środków na inne, ważniejsze odcinki frontu. Obecność rosyjskiej floty i grupy amfibijnej w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów Odessy również ogranicza możliwości manewrowe armii ukraińskiej zarówno pod względem taktycznym, jak i strategicznym.

W rejonie drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, Charkowa, jednostki rosyjskie stosują podobną taktykę. Próby szturmu na miasto nie są przeprowadzane. Jednocześnie trwa intensywny ostrzał artyleryjski i ataki lotnicze na bazy i infrastrukturę wojskową AFU.

Codziennie przeprowadzane są dziesiątki uderzeń rakietowych na kluczowe obiekty ukraińskiej infrastruktury wojskowej w regionach tyłowych.

Skala obecnych walk na Ukrainie przewyższa wszelkie konflikty, jakie Europa widziała od zakończenia II wojny światowej. Sukcesy walczących stron oraz czas trwania konfliktu są dość trudne do oszacowania. Wydaje się jednak, że czas jest po stronie Rosjan.

Gospodarka Ukrainy jest zniszczona. Na dużych obszarach przerwane zostały uprawy rolne. Działania państw UE i NATO pogłębiają trwający kryzys energetyczny i żywnościowy. Dla porównania, gospodarka rosyjska ma margines bezpieczeństwa. Sankcje nałożone na Rosję już doprowadziły do nadmiaru surowców energetycznych i żywności na rynku rosyjskim. Mimo spadku kursu rubla wobec dolara o ponad 20 procent w ciągu miesiąca, ceny benzyny nie wzrosły, a ceny podstawowych artykułów żywnościowych, po krótkim okresie dużego popytu, wróciły do poziomu sprzed wojny.

Tłumaczenie: Światowid za: Month Of War In Ukraine: Obvious Developments & Unevident Consequences

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

 1. Ukraina: 27 dzień operacji, 23.03.2022, Ukraińska wojna na wyniszczenie [wideo PL, southfront]
 2. Ukraina: 26 dzień operacji, 21.03.2022, Siły rosyjskie nacierają w Donbasie, wiążąc ukraińskie wojska na innych frontach [wideo PL, southfront]
 3. Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]
 4. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 5. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 6. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
 7. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
 8. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 9. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
 10. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 11. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 12. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s