Igor Girkin: Podsumowanie sytuacji na froncie w dniu 29.07.2022

Poniżej podsumowanie sytuacji na froncie. Chciałem umieścić tu jakąś rosyjską albo ukraińską mapkę, ale jak na razie „mapety” obu stron ociągają się z rysowaniem strzałek i nie ma od kogo pobrać, więc mapka jest na miarę moich możliwości i tylko z „frontu chersońskiego”.
Uwaga ogólna: ze względu na sławę I. Girkina wiele osób podszywa się pod niego, muszę więc poinformować, że kompletna lista adresów do blogów / kanałów / zasobów, których Igor Girkin jest właścicielem jest podana na jego „głównym” kanale w telegramie: https://t.me/s/strelkovii . Nie posiada kont ani na Twitterze, ani na Facebooku, zaś jego kanał na YT został, oczywiście, skasowany przez administrację YT – więc wiadomo, że jak nie ma danego konta na liście na oficjalnym kanale telegramowym – to podróbka.

Rozwój sytuacji na froncie na tym etapie nie wymaga komentarza ponad to, co napisałem wczoraj.

P.S.
Po namyśle, najlepszym komentarzem do Trzeciego Efektywnego Etapu Specjalnej Operacji Wojskowej są te teksty:

Igor Girkin w najnowszym materiale wideo podsumował Trzeci Etap tak [między 12:30 a 20:00], streszczam:

O ile jeszcze w drugim etapie była jakaś myśl strategiczna – była próba najpierw okrążenia całego zgrupowania AFU w Donbasie, potem już tylko grupy siewierodoniecko-lisiczanskiej, obie nieudane z braku sił, o tyle w Trzecim Etapie nie ma już żadnej myśli strategicznej. Jest tylko, skrajnie tępa, próba wyparcia wroga na szerokim froncie z urzutowanych wgłąb umocnień stałych przy użyciu przewagi w artylerii i ataków CZOŁOWYCH.

I tu warto przypomnieć ten tekst: Putin: „frontalne ataki na ukraińskie rejony umocnione w Donbasie są niecelowe”.


W sprawie sytuacji na froncie

Dwa „najgorętsze miejsca” to Front Doniecki i centralna część Frontu Chersońskiego (wzdłuż rzeki Ingulec [Ингулец]).

Na froncie donieckim nasze wojska osiągnęły sukcesy taktyczne w ciągu dwóch dni walk ofensywnych (najbardziej znaczące w przedwczorajszym, pierwszym dniu ofensywy [27.07.2022]). Udało nam się posunąć w dwóch miejscach: na północ od Marinki AFU uciekło z budynku szybu wentylacyjnego kopalni i nasze siły zajęły ten węzeł obrony. Udało nam się również zdobyć kilka stanowisk polowych pomiędzy Krasnogorowką a Piaskami [Красногоровка, Пески]. Niewielkie postępy miały miejsce wczoraj w okolicach Awdiejewki.
Jednak front AFU nie jest nigdzie przełamany, a wtargnięcia w obronę przeciwnika są stosunkowo płytkie. (Jak na razie przynajmniej). AFU ponosi ciężkie straty od zmasowanego ognia artylerii. Nasze straty (jak mnie poinformowano) są znacznie mniejsze i już to jest dobre.
Dziś wieczorem i rano wróg przeprowadził kolejne ataki rakietowe na składy amunicji. Obiekty w pobliżu Iłowajska [Иловайск] i w samym mieście zostały trafione i zdetonowane.
Generalnie, jak już wcześniej pisałem – nie spodziewam się poważnych sukcesów na tym kierunku – przeciwnik broni się na urzutowanych wgłąb fortyfikacjach stałych, a nasza piechota po początkowych sukcesach ma bardzo mało możliwości wykonania głębokich wtargnięć [Ś.: obrona urzutowana wgłąb to wyklucza]. Będą „przeżuwać ją powoli”, aż w końcu dotrą do gęstej zabudowy, a potem zaczną się bitwy uliczne, krwawe dla obu stron. Efektem końcowym będzie „utknięcie” na kolejnej linii obrony [Ś.: i wykrwawienie wojsk nacierających].

Na froncie chersońskim: nie otrzymałem wczoraj potwierdzenia doniesień o całkowitym odzyskaniu przez nasze wojska Andriejewki [Андреевка] i odparciu ukraińskich sił zbrojnych za rzekę Ingulec [Ингулец]. W okolicy trwają zacięte walki. Przeciwnik przeprowadza uderzenia artyleryjskie i rakietowe na wieś Czkałowo [Ś.: Чкалово, na mapie Chkalove, w czerwonym owalu] (głęboko w naszej obronie w kierunku Berysławia), która jest prawdopodobnie najbliższym celem operacyjnym tej ofensywy AFU. Z kolei nasza artyleria i lotnictwo „walcowały” frontowe i tyłowe zaplecze przeciwnika.

Przedwczoraj, wczoraj i dziś trwał sporadyczny ostrzał terytorium Rosji przez artylerię przeciwnika. Ostrzelano przygraniczne jednostki wojskowe i osady w obwodach kurskim i briańskim.

Z innych obszarów nie otrzymano żadnych informacji.

P.S. Na zapytanie dotyczące „dlaczego nie komentuję wyzwolenia Nowoluganskoje?” [Новолуганское] – Odpowiadam, że to teraz kierunek drugorzędny, przeciwnik opuścił wieś po poddaniu Uglegorskiej elektrociepłowni [Углегорской ТЭС] bez uporczywej walki, opuszczając powstały „worek” taktyczny. Dużo ważniejsze są walki na kierunku artemowskim [Артемовском], ale tam – w najlepszym wypadku – za jakiś czas rozpoczną się walki na obrzeżach miasta, zamienionego przez wroga w główną linię obrony.

Igor Strelkov 2022-07-29 06:54:50

Skopiowane od Nieoficjalny Bezsonow „Z”.

Ukraińcy uderzyli w nocy na więzienie w Jelenowkie, przypuszczalnie Himarsami. Bezpośrednie uderzenie w barak z więźniami [Ś.: „bohaterami” obrony Mariupola …]. Wynik na dzień dzisiejszy: 40 zabitych, 130 rannych. Nadal usuwa się gruzy. Liczby te mogą wzrosnąć.

Wojskowe i polityczne kierownictwo Ukrainy najwyraźniej postanowiło pozbyć się zbędnego balastu [i ŚWIADKÓW …]. Teraz i tych łajdaków trzeba będzie chronić przed ostrzałem.

@NeoficialniyBeZsonoV

[Ś.: Tekst Romana Donieckiego na ten temat]
Igor Strelkov 2022-07-29 06:57:01

Zgodnie z aktualizacjami, przeciwnik na froncie chersońskim nadal utrzymuje przyczółek w pobliżu Andriejewki i Łozowaej [Андреевка и Лозовая] (położonych na południowym brzegu rzeki Ingulec [Ингулец]) i kontroluje obie te miejscowości, a także nadal próbuje poszerzyć przyczółek, odzyskać kontrolę nad Biełogorką [Белогорка, na mapie: Bilohirka, na lewo od Lozov ] (na wschód, w górę rzeki Ingulec) i zająć Blagodatovkę [Ś.: Благодатовка, Blahodativka, na zachód od Andriivki] (w dół rzeki).
Przeciwnik prowadzi aktywny ogień artylerii, wykorzystuje liczne lekkie UAV do uderzenia na nasze pozycje wysunięte do przodu, w rejonie Dawidowego Brodu [Ś.: Давыдов Брод, na mapie Davidiv Brid, zaznaczony „wschodnią” strzałką] wykorzystuje lotnictwo uderzeniowe (pojedyncze „suchoje” [Ś.: Su-25?]).
Nasze wojska przygotowują się do odparcia nadchodzącej ofensywy przeciwnika (jak na razie działania przeciwnika na przyczółku nad Ingulcem traktujemy jako lokalny atak, całkiem możliwe, że w celach dywersyjnych). Strona rosyjska przeprowadza uderzenia artylerii i lotnictwa na wroga.

Igor Strelkov 2022-07-29 13:36:14

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s