Niech przemówią działa: Sabotowanie procesu dyplomatycznego przez Kijów otwiera drzwi do nowego etapu rosyjskiej ofensywy (12.03.2022, wideo YT)

Materiał przetłumaczony poniżej zawiera materiały video opublikowane na youtubie, znanym z tego, że to i owo stamtąd znika bez ostrzeżenia, radzę zachować te materiały, które uznacie za interesujące, póki jeszcze są …

12 marca Siły Zbrojne FR i jednostki milicji ludowej Donbasu kontynuowały działania ofensywne przeciwko siłom Kijowa. Podobnie jak w poprzednich dniach, najbardziej aktywne działania zbrojne prowadzone są w południowej i wschodniej części Ukrainy.

W rejonie Donbasu oddziały Milicji Ludowej Republiki Donieckiej, przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych Rosji, opanowały od południa i wschodu Walerianówkę, Zeleny Gaj i zablokowały Nowoandriejewkę.

Siły Ługańskiej Republiki Ludowej opanowały Surowce, Szczedriczewo, Żytłowkę i zablokowały Rubieżnoje.

Jeśli chodzi o działania Sił Zbrojnych Rosji, ministerstwo obrony poinformowało, że osiągnęły one Nowodoniecko, Nowomajorowsko i Pawłowkę.

Jednocześnie siły prokijowskie poinformowały o intensyfikacji uderzeń w rejonie miasta Mykołajiw w południowym sektorze operacji. W ciągu ostatnich dni siły rosyjskie pracowały nad zablokowaniem miasta, a od 12 marca operacja w tym celu znajduje się w fazie aktywnej. Obecnie miasto jest całkowicie zablokowane od południa, południowego wschodu i południowego zachodu, a jednostki rosyjskie aktywnie operują na północ i wschód od miasta.

Biorąc pod uwagę niedawną utratę Wołnowachy przez siły prokijowskie oraz postępy w Mariupolu, ogólna sytuacja rządu kijowskiego i jego sił w południowej części kraju wygląda na niemal całkowite załamanie zorganizowanej obrony. Pozostałe siły prokijowskie działają jako oddzielne jednostki, które starają się utrzymać kontrolę nad ważnymi punktami, bez szans na przejęcie inicjatywy i zorganizowanie dużego kontrataku.

Nagranie z operacji lądowania śmigłowców sił rosyjskich opublikowane przez stronę rosyjską. Na filmie prawdopodobnie widać operację przejęcia kontroli nad lotniskiem Hostomel pod Kijowem:

Jednostka wysunięta sił rosyjskich działa w obwodzie czernihowskim:

Uderzenie na pojazd opancerzony BMP sił kijowskich:

Ponadto rano 12 marca Siły Zbrojne FR przeprowadziły kolejne uderzenie z użyciem precyzyjnej broni dalekiego zasięgu w infrastrukturę wojskową Ukrainy. Strona rosyjska poinformowała, że uderzenie to unieszkodliwiło lotnisko wojskowe w Wasylkowie oraz Główne Centrum Radiokomunikacji i Radiowywiadu Sił Zbrojnych Ukrainy w Browarach.

W ciągu minionej doby rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe uderzyło w 145 obiektów wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród celów znalazły się 3 przeciwlotnicze systemy rakietowe, 8 stanowisk dowodzenia i centrów łączności, 5 magazynów amunicji i paliwa, 78 miejsc koncentracji sprzętu wojskowego.

Rosyjskie lotnictwo i wojskowe siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 5 bezzałogowych statków powietrznych, w tym 2 bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar TB-2 i 1 rakietę taktyczną Toczka-U.

Jak podaje strona rosyjska, od początku operacji siły rosyjskie unieszkodliwiły 3491 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy. Zniszczono następujący sprzęt wojskowy sił kijowskich: 123 bezzałogowe statki powietrzne, 1 127 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 115 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 423 działa artylerii polowej i moździerze, 934 jednostki specjalnych pojazdów wojskowych.

Świeży film pokazujący pracę śmigłowców Ka-52:

Ostatnie działania władz w Kijowie zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w terenie (zwłaszcza działania sabotujące ewakuację ludności cywilnej ze strefy walk) świadczą o tym, że ukraińskie kierownictwo nie jest zainteresowane dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu na obecnym etapie. Taka postawa stwarza warunki do wznowienia aktywnych działań ofensywnych Sił Zbrojnych FR na terenie Ukrainy. Wydaje się, że jakieś „dyplomatyczne porozumienie” między Moskwą a Kijowem może nabrać przynajmniej pewnych perspektyw dopiero po całkowitym załamaniu się obrony sił kijowskich w miastach Mykołajiw, Charków i Mariupol.

8 marca władze miasta Mariupol potwierdziły, że podczas próby dotarcia do korytarza humanitarnego i opuszczenia miasta samochód cywilny eksplodował na minie.

Mieszkańcy, którym udało się uciec z miasta, potwierdzili, że członkowie neobanderowskiego batalionu Azow zaminowali drogi prowadzące do korytarzy humanitarnych. Prawie wszystkie drogi zostały zablokowane, a ludność cywilna nie mogła dotrzeć nawet do autostrad, które były zabezpieczone przez połączone siły Rosji i DRL.

Źródło: Wojna na Ukrainie Dzień 13: Zamyka się pułapka w Mariupolu. Następny będzie front wschodni (video)

Dostarczanie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej na Ukrainie:

Mapa podsumowująca sytuację militarną na Ukrainie na dzień 11 marca:

Let The Guns Speak: Kyiv's Sabotage Of Diplomatic Process Opens Door For New Stage Of Russian Offensive

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

Let The Guns Speak: Kyiv's Sabotage Of Diplomatic Process Opens Door For New Stage Of Russian Offensive

Kliknij, aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze

Let The Guns Speak: Kyiv's Sabotage Of Diplomatic Process Opens Door For New Stage Of Russian Offensive

Kliknij, aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze

Światowid: Dorzucam do tekstu mapkę stanu frontu na dzień 12.03.2022. Najważniejsze zmiany – Rosjanie, po kontratakach AFU wycofali się z rajdu na północ od Mikołajewa (na Wozniesjensk, rejon Chersonia) – to dobra decyzja, bo stosunek sił w tym rejonie nie pozwala już na takie brawurowe manewry. Rozpoczyna się natarcie na Krzywy Róg i Nikopol. Na wschodzie i północy Rosjanie „wyczyścili” olbrzymie „kieszenie”. W kolejnych dniach należy oczekiwać dalszych operacji „wyrównywania frontu” w tych rejonach, ponieważ takie „nawisy” i „kieszenie” angażują niepotrzebnie duże siły konieczne do asekuracji szlaków zaopatrzeniowych. Ponieważ to Noworosja, należy oczekiwać, że po oczyszczeniu terenu z bojówek Kijowa i resztek AFU partyzantka w rejonie się nie odnowi i znaczna liczba personelu militarnego będzie mogła zostać wykorzystana do działań zaczepnych.

Tłumaczenie: Światowid, za: Let The Guns Speak: Kyiv’s Sabotage Of Diplomatic Process Opens Door For New Stage Of Russian Offensive

Czytaj także:

Wojna na Ukrainie Dzień 13 (08.03.2022): Zamyka się pułapka w Mariupolu. Następny będzie front wschodni (video)
(southfront.org) Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (wideo PL)
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 5 marca 2022

(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

(southfront.org) Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie, dzień 8 (03.03.2022): Rosjanie zdobywają kolejne pozycje na południowym wschodzie kraju, patowa sytuacja pod Charkowem (wideo, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s