Wojna na Ukrainie Dzień 13 (08.03.2022): Zamyka się pułapka w Mariupolu. Następny będzie front wschodni (video)

Tekst tłumaczę tylko z powodu zawartych w nim materiałów wideo, nie uwzględnionych w materiale pochodzącym z póżnych godzin tego samego dnia: Kijów demonstruje prawdziwą wartość zawartych z nim porozumień: Trzynasty (08.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (wideo PL, southfront.org). Ponadto – przetłumaczyłem go częściowo już wcześniej i szkoda mi było, by włożona praca poszła na marne. Jest to jakieś uzupełnienie materiału wideo – i jedyna chyba na southfront.org wzmianka (wraz z materiałem wideo) o powiedzmy „niedogodnościach”, które spotkały ze strony ukraińskiej cudoziemskich studentów, co doprowadziło do zadrażnień na linii marionetkowy rząd waszyngtoński w Kijowie – rząd Indii … Polecam raczej amatorom filmików z „frontu” …

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Rosja i Ukraina nie ustają w próbach zapewnienia ewakuacji ludności cywilnej z ukraińskich miast, które zostały całkowicie lub częściowo zablokowane przez połączone siły Rosji i LDPR (Światowid: Szczególnie neobanderowcy … szczególnmie w Mariupolu …).

8 marca, mimo że próby zabezpieczenia korytarzy humanitarnych z najbardziej dotkniętych miast, takich jak Mariupol, po raz kolejny zakończyły się niepowodzeniem, w innych regionach odnotowano pierwsze sukcesy. Korytarz humanitarny w mieście Sumy pozwolił na ewakuację 723 cudzoziemców z Indii, Chin, Jordanii i Tunezji, którzy zostali ewakuowani na trasie Sumy – Połtawa, powiedział generał pułkownik Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Do sukcesu przyczyniły się prawdopodobnie masowe protesty cudzoziemców, głównie studentów, którzy obwiniali władze Ukrainy o niezdolność do zabezpieczenia ich ewakuacji z ogarniętych wojną miast, co wywołało niezadowolenie w państwach, z których pochodzili.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/9875.mp4

Tymczasem ogólna liczba tych, którzy opuścili Ukrainę o własnych siłach, przekroczyła 2 miliony osób.

9 marca strona rosyjska ogłosi kolejne zawieszenie broni, aby zapewnić funkcjonowanie korytarzy humanitarnych z Kijowa, Czernihowa, Sum, Charkowa i Mariupola do Rosji, Białorusi i innych miast Ukrainy – oświadczył w komunikacie Międzyresortowy Sztab Koordynacyjny Federacji Rosyjskiej ds.

„Od godziny 10:00 czasu moskiewskiego 9 marca 2022 roku Federacja Rosyjska ogłasza „reżim ciszy” i jest gotowa do zapewnienia korytarzy humanitarnych” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez szefa sztabu, szefa Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej Michaiła Mizincewa.

Strona rosyjska zaproponowała ewakuację ludności cywilnej z Sum do Połtawy, z Charkowa za porozumieniem do Lwowa, Użgorodu, Iwano-Frankowska, z Mariupola do Zaporoża, z Czernihowa na południe za porozumieniem ze stroną ukraińską.

9 marca mija 5. dzień prób zapewnienia ewakuacji ludności cywilnej, podczas gdy sytuacja w zablokowanych miastach, takich jak Mariupol, pogarsza się.

Szef Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia, Hans Kluge, stwierdził, że Ukraina stanęła w obliczu katastrofy humanitarnej, a tamtejszy system opieki zdrowotnej znajduje się pod silną presją.

Ukraińscy żołnierze strzelają z dachu cywilnego domu. Lokalizacja nieznana:


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/121.mp4

Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w mieście Mariupol, które od tygodnia jest zablokowane.

8 marca władze miasta Mariupol potwierdziły, że podczas próby dotarcia do korytarza humanitarnego i opuszczenia miasta samochód cywilny eksplodował na minie.

Mieszkańcy, którym udało się uciec z miasta, potwierdzili, że członkowie neobanderowskiego batalionu Azow zaminowali drogi prowadzące do korytarzy humanitarnych. Prawie wszystkie drogi zostały zablokowane, a ludność cywilna nie mogła dotrzeć nawet do autostrad, które były zabezpieczone przez połączone siły Rosji i DRL.

Wojna na Ukrainie Dzień 13: Zamykamy pułapkę w Mariupolu. Następny będzie front wschodni

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin oświadczył, że dzisiaj „funkcjonariusze Donieckiej Republiki Ludowej, ryzykując własnym życiem, przedostali się na przedmieścia miasta i ewakuowali mieszkańców”.

Po zakończeniu obowiązywania zawieszenia broni w Mariupolu oddziały DRL posunęły się w mieście o około 800-900 metrów. Do starć doszło w rejonie lewobrzeżnym, który jest główną twierdzą ukraińskich sił neobanderowskich w Mariupolu.

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Kliknij, aby zobaczyć obrazek w pełnym rozmiarze

W tym samym czasie siły rosyjskie rozpoczęły ostrzeliwanie Mariupola z kierunku wschodniego i północno-wschodniego. Podobno udało im się wyzwolić wszystkie przedmieścia w zachodniej części miasta.

Linia frontu znajduje się teraz na ulicach miasta. Działania połączonych sił w Mariupolu i Wołnowace prowadzone są przy ścisłym wsparciu lotniczym rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych (WKS).

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze

W rejonie Kijowa odnotowano pewne postępy sił rosyjskich.

8 marca jednostki Rosyjskich Sił Zbrojnych rozszerzyły swoją strefę kontroli wokół Kijowa. Rosyjskie jednostki przejęły kontrolę nad wsią Bogdanowka na północny wschód od stolicy. Starcia odnotowano również w Browarach.

Trwają walki na Buczu, w Irpieniu i na linii frontu Borodyanka-Worzel na północny zachód od Kijowa.

Siły rosyjskie w Bogdanowce:


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/232.mp4

W pobliżu Browarów:


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/3232-1-1.mp4

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/3232-2-1.mp4

Burmistrz Boryspola potwierdził zniszczenie przez pocisk rakietowy bazy wojskowej w tym mieście.

Doniesienia wskazują, że zgrupowanie sił rosyjskich wokół stolicy Ukrainy koncentruje się obecnie na konsolidacji swoich zdobyczy na północ, północny wschód i północny zachód od Kijowa i przygotowuje się do pełnej blokady miasta.

Stolica nie jest ostrzeliwana rakietami, jedynie obiekty wojskowe na przedmieściach miasta. Cywile próbują opuścić miasto, ale ogólnie sytuacja jest wystarczająco stabilna. Działają sklepy, apteki, a także komunikacja miejska. W mieście i na jego przedmieściach utworzono punkty kontrolne. Ludność cywilna poszukuje rosyjskich dywersantów, co prowadzi do kolejnych ofiar. Trwają sporadyczne starcia między gangami, które niedawno zostały uzbrojone przez lokalne władze.

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Pod Kijowem został zniszczony magazyn celny

Miasto Czernihów nie zostało jeszcze zablokowane przez siły rosyjskie. Sumy, Konotop i Akhtyrka również pozostają pod kontrolą AFU.

Według niepotwierdzonych doniesień, wojska rosyjskie opuściły miasto Charków i przekroczyły z powrotem obwodnicę miasta. Od kilku dni nie było doniesień o zaciętych walkach ulicznych w mieście.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1567.mp4

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1-2-2.mp4

Rosyjskie VKS (Воздушно-космические силы, tr. Vozdushno-kosmicheskiye sily) są aktywne nad miastem. A ostrzał artyleryjski trwa głównie na przedmieściach miasta. Siły ukraińskie (AFU) nadal wykorzystują tereny mieszkalne, a także ludność cywilną pozostawioną w mieście jako żywe tarcze.

Poniższy film pokazuje taktykę stosowaną przez AFU.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1-1-2.mp4

Ukraiński MLRS (Multiple Launch Rocket System – system rakietowy równoległego startu) „Huragan” oddał salwę z Alei Traktorostroiteley w kierunku północnym, w stronę dzielnicy Severnaya Saltovka. Następnie szybko opuścił ten obszar. Dzielnica Severnaya Saltovka jest jedną z najbardziej dotkniętych ostrzaem w dniu dzisiejszym. Wóz bojowy został ulokowany w pobliżu miejskiego centrum zajęć dla dzieci (ang children’s activity center) i budynków mieszkalnych, w celu sprowokowania rosyjskich sił do ostrzelania dzielnic mieszkalnych. Miasto nie jest zablokowane z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Pod kontrolą AFU znajduje się również miasto Czugujew.

7 marca Rosjanie wkroczyli do miasta Izyum. W mieście i okolicach doszło do ostrych starć. Nadal jednak nie potwierdzono, że miasto jest całkowicie pod kontrolą Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Kliknij, aby zobaczyć obraz w pełnym rozmiarze


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/Izyum-1.mp4

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Na froncie w Donbasie siły rosyjskie, LPR i DRL posuwają się naprzód, próbując okrążyć największe ugrupowanie UAF w regionie.

Siły LPR nadal przejmują kontrolę nad wioskami na przedmieściach Siewierodoniecka. 7 marca posuwały się naprzód na wschodnich przedmieściach, 8 marca jednostki LPR zbliżyły się do miasta od zachodu. Miasto Rubieżnoje i wieś Biełogorowka są obecnie pod kontrolą LPR.

Z rąk UAF wyzwolono również wieś Popasnaja, co stanowi ważną zdobycz taktyczną dla LPR. Miejscowość ta znajduje się przy kluczowej drodze w rejonie na południe od Łysyczanska. Trwa natarcie w kierunku miejscowości Bahmut.

Siły LPR nacierające z rejonu Popasnaja starają się uniemożliwić odwrót jednostek prokijowskich na południe i południowy zachód. Jeśli miasta Siewiersk i Bahmut zostaną zajęte przez Rosję i jej sojuszników, ukraińskie ugrupowanie w aglomeracji Sewerodoniecko – Łysyczańsk znajdzie się de facto w taktycznym okrążeniu.

Z kolei siły DRL stopniowo okrążają AFU w Wołnowace. Wsie Nowotroickoje i Władimirowka znalazły się pod kontrolą DRL, przez co droga do rejonu w tych miejscowościach została odcięta.

8 marca oddziały Milicji Ludowej DRL przejęły kontrolę nad miejscowościami Olenowka, Polnoje i Jużnodonbaskoje.

AFU zostały wyparte do Olginki, gdzie trwają walki artyleryjskie. Według doniesień, miejscowość jest zablokowana z trzech stron.

Jednocześnie trwa masowy ostrzał terenów znajdujących się pod kontrolą DRL i ŁRL. Celem UAF są budynki mieszkalne. Pod ukraińskim ostrzałem ginie ludność cywilna.

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Zniszczenia w Gorłowce

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come

Zniszczenia w Gorłowce

Na kierunku zaporoskim UAF utrzymuje obronę wzdłuż linii frontu Kamieńskoje-Orekhov-Gulyai-Pole-Velikaya Novoselka. W regionie nie odnotowano żadnych istotnych wydarzeń wojskowych.

Ukraińscy żołnierze strzelają z dachu lotniska w Mykołajewie:


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/09.mp4

Po kilku taktycznych niepowodzeniach w rejonie działań na zachodnim brzegu Dniepru, jednostki rosyjskie dostosowały swoją taktykę i zablokowały Mykołajew od południa, południowego wschodu i południowego zachodu. Na północ od Mykołaiwa, w pobliżu wsi Kandibino, również zauważono wysunięte jednostki Sił Zbrojnych FR. Tymczasem gubernator obwodu mikołajowskiego poinformował o przygotowaniach armii rosyjskiej do szturmu na miasto.

Rosyjska armia wzmacnia swoją obecność również na kierunku kriwijskim w rejonie miejscowości Snegirewa i Basztanka.


https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/47.mp4

Rosyjski pociąg pancerny zapewnił ewakuację 248 obcokrajowców, w tym 40 Ukraińców, z obwodu chersońskiego na Krym. Wojskowi zabezpieczali ewakuację obywateli Turcji, Egiptu, Azerbejdżanu, Pakistanu, Szwecji, Włoch, Brazylii, Indii i Maroka.

Tekst przetłumaczony przez Światowida, źródło:

War In Ukraine Day 13: Mariupol Trap Closing. Eastern Front Next To Come(08.03.2022)

Czytaj także:

(southfront.org) Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (wideo PL)
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 5 marca 2022

(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 3 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 1 marca 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna na Ukrainie, 28 lutego 2022
(iswnews.com) Najnowsza sytuacja militarna na Ukrainie, 27 lutego 2022
(iswnews.com) Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie, 25-26 lutego 2022
(iswnews.com) Co się dzieje na Ukrainie? Jak doszło do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę?

(southfront.org) Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie, dzień 8 (03.03.2022): Rosjanie zdobywają kolejne pozycje na południowym wschodzie kraju, patowa sytuacja pod Charkowem (wideo, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 7 (02.03.2022): Szturm na Mariupol, walki wokół Kijowa, oblężenie Charkowa (wideo 18+, southfront.org)
(southfront.org) Wojna na Ukrainie Dzień 6 (01.03.2022): Rosja zmieniła taktykę i odniosła sukces. Ogromna liczba ofiar i katastrofa humanitarna (wideo 18+).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s